×

Kolejna sieć wprowadza do oferty test na przeciwciała COVID-19. Co wiadomo na jego temat?

Blisko dwa tygodnie temu sieć sklepów Biedronka wprowadziła do swojej oferty testy na COVID-19. Testy, które w wielu punktach zostały wykupione w ciągu pierwszych kilku godzin! W związku ze wzmożonym zainteresowaniem Biedronka wprowadziła do sprzedaży drugą partię testów. Testy ponownie pojawiły się w sklepach 19 marca.

W ślad za Biedronką poszła kolejna sieciówka. Teraz testy na przeciwciała koronawirusa zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty popularna sieć drogerii Super-Pharm. Co o nich wiadomo?

Test do wykrywania przeciwciał jest już dostępny na stronie

Szybki test do wykrywania przeciwciał IGm i IgG COVID-19 firmy Lomina jest już dostępny na stronie drogerii Super-Pharm. Drogeria wprowadziła do swojej oferty pakiet zawierający pięć sztuk testu. Pakiet pięciu testów to koszt 449,95 zł, co daje 89,99 zł za sztukę. Jest więc o blisko 30 złotych droższy od tego, który był dostępny w Biedronce.

Superpharm

Superpharm

Jak działa test z Super-Pharm?

Test firmy Lomina działa na zasadzie immunochromatografii bibułowej na bazie złota koloidalnego. Ma on za zadanie wykazać czy próbki są pozytywne pod kątem obecność przeciwciał IgM lub IgG, co byłoby równoznaczne z zakażeniem COVID-19 lub wcześniejszym przebyciem infekcji. Co istotne, producent testu podkreśla, że „szybkie testy serologiczne mogą być stosowane wyłącznie jako pomocnicze narzędzie przesiewowe”. Produkt w żaden sposób nie powinien być więc traktowany w kategoriach narzędzia do wczesnego wykrywania COVID-19. Nie wykrywa bowiem aktualnego zakażenia.

Można na podstawie ich wyniku pośrednio udowodnić przebytą infekcję oraz wysnuć podejrzenie aktualnie trwającej infekcji lub też wykazać brak reakcji immunologicznej organizmu – tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl dr n. med. Maciej Jędrzejko

Super-Pharm | Avenida Poznań

Sposób wykonania test z Super-Pharm

Test, którego producentem jest firma Lomina, został tak skonstruowany, aby można było go wykonać samemu. W celu wykonania testu należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić palec. Następnie nakłuwamy palec przy użyciu załączonego nakłuwacza i przenieść 2-3 krople krwi do fiolki ze specjalnym odczynnikiem.

Kolejne sklepy planują wprowadzenie do oferty testów na przeciwciała COVID-19

Rozszerzenie swojego asortymentu o testy wykrywające przeciwciała koronawirusa planują już również inne sklepy, m.in. sieć sklepów Carrefour, Lidl i Kaufland. W części z nich mówi się o wprowadzenie testów, które pozwolą na wykrycie wirusa jeszcze podczas trwania choroby. Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że wyniki, które będą dawać testy, będą wiarygodne.

Źródła: next.gazeta.pl, next.gazeta.pl
Fotografie: Super-Pharm

Może Cię zainteresować