Kategorie UrodaWłosyZdrowie

4 proste sposoby na sprawdzenie kondycji swoich włosów, które wiele Ci o nich powiedzą

Ludzkie włosy są w stanie wytrzymać obciążenie do nawet 100 g i mogą się rozciągać nawet o 30%, gdy są mokre. Jest jednak jeden warunek. Aby było to możliwe, Twoje włosy muszą być naprawdę zdrowe i mocne. Na pierwszy rzut oka możesz nie być w stanie określić stanu swoich włosów. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pozwolą Ci to oszacować.

#1 Test cebulki

Chcąc sprawdzić, czy Twoje włosy są w dobrej kondycji i czy nie grozi im wypadanie, musisz sprawdzić stan ich cebulek. W tym celu wyrwij jeden lub kilka całych włosów i przyjrzyj się ich korzeniowi. Jeśli mają kształt cebulki, to dobry znak. Jeśli nie dostrzegasz kształtu cebulki gołym okiem, bardzo możliwe, że Twoje włosy są słabe i wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak pomóc włosom?

 • przejdź na dietę śródziemnomorską. Badania wykazały, że zmniejsza ona ryzyko wypadania włosów,
 • unikaj upinania włosów w kucyki i inne „ciasne fryzury”, zwłaszcza podczas snu, ponieważ może to prowadzić do wypadania włosów,
 • uzupełnij niedobór witamin i minerałów w organizmie

#2 Test z wodą

Pixinio

Kolejny test pomoże Ci zbadać, jak porowate są Twoje włosy. Włosy słabe szybko wchłoną wodę z zewnątrz. Jak przeprowadzić test? Wyrwij kilka włosów z różnych części głowy, a następnie wrzuć je do szklanki z wodą. Zdrowe kosmyki włosów będą unosić się na powierzchni wody, stosunkowo zdrowe nieco opadną, a całkowicie zniszczone szybko wylądują na dnie.

Jak pomóc włosom?

 • zadbaj o odpowiednie nawilżenie włosów – pomogą Ci w tym różnego rodzaju olejki,
 • używaj odżywki do włosów po każdym ich umyciu,
 • nałóż na włosy ocet jabłkowy i aloes, aby uregulować ich PH

#3 Test elastyczności

Flickr

Test numer 3 ma na celu zbadanie elastyczności Twoich włosów. Wyrwij kilka włosów. Delikatnie naciągnij każdy z nich ciągnąć jednocześnie za oba jego końce. Jeśli włos się rozciąga i „odbija” (sprężynuje), gdy puszczasz jeden z jego końców, to świetnie. Jeśli tak się nie dzieje, Twoje włosy prawdopodobnie nie są w najlepszej kondycji.

Jak pomóc włosom?

 • unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem,
 • wcieraj we włosy olej jojoba,
 • korzystaj z odżywek domowej roboty – odżywka na bazie miodu świetnie się tutaj sprawdzi, ponieważ pomaga utrzymać wilgoć we włosach

#4 Test porowatości

Flickr

Za pomocą tego testu możesz określić stan łuski włosa. Dowiesz się, czy jest uszkodzona czy też nie. W tym celu ściśnij pasmo włosów palcem wskazującym i środkowym. Następnie przeciągnij pasmo włosów pomiędzy palcami począwszy od ich górnej części aż do nasady. Jeśli są szorstkie i nierówne to znak, że Twoje włosy są zniszczone.

Jak pomóc włosom?

 • spróbuj kuracji keratynowej, która doskonale włosy i nadaje im połysku,
 • ogranicz farbowanie, kręcenie i suszenie włosów,
 • spróbuj płukać włosy za pomocą wody ryżowej – istnieją badania, które wykazały, że utrzymuje się we włosach jednocześnie chroniąc je przed uszkodzeniami

Daj znać, czy te wskazówki okazały się dla Ciebie pomocne i oczywiście w jakiej kondycji są Twoje włosy 🙂

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com