Kategorie Zdrowie

Opracowali prosty test wykrywający chorobę Parkinsona. Ma bardzo wysoką skuteczność

Niektóre choroby rozwijają się przez lata, podczas gdy ich wczesne zdiagnozowanie pozwala na skuteczne leczenie. Jedną z takich chorób jest choroba Parkinsona. Australijscy naukowcy podzielili się prostą i skuteczną metodą wczesnego diagnozowania już pierwszych symptomów schorzenia, zanim to rozwinie się na dobre i wywoła nieodwracalne zmiany w mózgu. Skuteczność testu  jest bardzo imponująca. Szacuje się, że wynosi aż 93%!

Prosty test na chorobę Parkinsona

Zespół ekspertów z RMIT University w Melbourne opracował test, który pomaga oszacować ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, nawet u osób w średnim wieku. Zaletą testu jest jego prostota. Wadą fakt, że nie będziesz w stanie wykonać go w domowych warunkach bez specjalistycznego sprzętu.

Do wykonania testu będziesz potrzebować kartki papieru, specjalnego pisaka i tabletu z wgranym programem graficznym, którego zadaniem jest badania tempa i sposobu łączenia ze sobą ułożonych w spiralę punktów. System zwraca uwagę na siłę nacisku i sposób stawiania poszczególnych znaków. Wszelkie różnice, a w szczególności drżenia (nawet te najmniejsze) są wykrywane i mogą świadczyć o zagrożeniu wystąpienia choroby Parkinsona.

Opracowali prosty test wykrywający chorobę Parkinsona. Ma bardzo wysoką skuteczność
rmit.edu.au

Badanie

Skuteczność metody miało potwierdzić badanie. Wzięło w nim udział 55 osób, z czego 27 miało zdiagnozowaną już chorobę Parkinsona, reszta była zdrowa. Do jakich wniosków doszli eksperci? Osoby, które łączyły punkty z mniejszą siłą nacisku, mają większe ryzyko zachorowania na charakterystyczną dla choroby Parkinsona bradykinezję objawiającą się spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni i drżeniem kończyn.

Opracowali prosty test wykrywający chorobę Parkinsona. Ma bardzo wysoką skuteczność
rmit.edu.au

Badacze wierzą, że ich test pozwala wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju, a więc zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w mózgu. Aby im zapobiec pracują nad tym, aby test stał się częścią obowiązkowych badań.

Choroba Parkinsona nie bez powodu stała się obiektem badań tamtejszych naukowców. W samej Australii ze schorzeniem zmaga się blisko 10 milionów osób!

Choroba Parkinsona

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy schorzenia, które rozwija się przez wiele lat. Choroba Parkinsona jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się spowolnieniem ruchowym i sztywnością mięśni, jednak najbardziej charakterystycznym i powszechnym objawem jest drżenie kończyn. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Diagnozowana jest zwykle u osób po 65. roku życia, czasem jednak objawy daje już wcześniej

Szacuje się, że na świecie jest około 6 milionów chorych na tę chorobę. W Polsce z kolei około 60-80 tys..

Źródła: www.rmit.edu.au
Fotografie: rmit.edu.au, www.flickr.com