Test Allena wykażę czy Twoje tętnice są drożne. Do diagnostyki wykorzystują go lekarze
Czy Twoje ręce są cały czas zimne, a od czasu do czasu w palcach pojawia się mrowienie. Przyczyną tego mogą być niedrożne tętnice kończyn górnych. Aby sprawdzić czy rzeczywiście możesz mieć problem z krążeniem w tym celu udaj się do lekarza i poproś o wykonanie testu Allena. To proste badanie, które nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.
Test Allena jest nieinwazyjnym i bardzo prostym badaniem. Polega na obserwacji krążenia kapilarnego w naczyniach włosowatych znajdujących się w dłoniach. Lekarz poprzez ucisk chwilowo zamyka dopływ krwi do naczyń, a następnie udrożnia je i mierzy czas w jakim naczynia znów wypełnią się krwią. Jeżeli czas jest zbyt długi może oznaczać to pewne nieprawidłowości.
Jak wykonać test Allena krok po kroku?
1. Pacjent siada wygodnie przy stole i opiera zgiętą w łokciu rękę oblat biurka/stołu.
2. Badany proszony jest o zaciśnięcie dłoni na 30 sekund, aby w tym czasie naczynia włosowate wypełniły się krwią.
3. Lekarz poprzez ucisk odcina dopływ krwi do dłoni z tętnicy promieniowej i łokciowej.
4. Pacjent ma za zadanie rozprostować dłoń, tak aby cała dłoń była dobrze widoczna
5. Lekarz przestaje uciskać punkt i od tego momentu mierzy czas w jakim palce odzyskają swój naturalny kolor. Lekarz musi dokładnie obejrzeć koniuszki palców, również ich kolor pod płytką paznokcia, dlatego ważne aby pacjent nie miał pomalowanych paznokci.

źródło: shutterstock
Dla dokładniejszego wyniku test powinien zostać wykonany ponownie
Interpretacja wyniku testu Allena
Czas w jakim dłoń powinny wypełnić się ponownie krwią nie powinien przekraczać 5 sekund. Jeżeli więc Twoja dłoń odzyska kolor w tym czasie wynik testu jest prawidłowy, a Twoje tętnice są w dobrym stanie. Problem pojawia się gdy czas ten znacznie przekracza normę. Może bowiem oznaczać to, że tętnice nie pracują prawidłowo. W takiej sytuacji lekarz powinien skierować nas na dodatkowe badania mające na celu dokładniejsze określenie stanu naszych naczyń krwionośnych. Po otrzymaniu wyników badań można ustalić diagnozę oraz wdrożyć zalecane leczenie.