Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessĆwiczeniaZdrowie

Nie jesteś w stanie zrobić kilkudziesięciu pompek? W przyszłości możesz mieć problemy z sercem

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad włączeniem do swojej codziennej aktywności pompek, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Okazuje się, że pompki to nie tylko ćwiczenie służące do kształtowania siły i poprawy aspektów wizualnych, ale także narzędzie do diagnozowania stanu zdrowia. Przeprowadzono badanie, które wykazało zależność pomiędzy konkretną ilością pompek, które jesteś w stanie zrobić, a problemami z sercem.

Zanim przejdziemy do wspomnianej zależności, skupmy się na podstawowych korzyściach z robienia pompek.

Nie jesteś w stanie zrobić kilkudziesięciu pompek? W przyszłości możesz mieć problemy z sercem
Pxhere

Korzyści wynikające z robienia pompek

Pompki to ogólnorozwojowe ćwiczenie, które ma bezpośrednie przełożenie na znacznie bardziej zaawansowane ćwiczenia i stanowi fundament wielu sportowców, amatorów i zawodowców. Ich zaletą jest to, że nie wymagają żadnego sprzętu i mogą być wykonywane wszędzie oraz to, że są niezwykle skuteczne. Wykonując pompki wzmacniasz szereg mięśni na całym ciele, a w szczególności mięśnie ramion, klatki piersiowej oraz brzucha. Odpowiednia modyfikacja ćwiczenia, np. zmiana rozstawu rąk, może uruchamiać poszczególne partie mięśnie w różnym stopniu.

Jak prawidłowo robić pompki?

Aby wykonywanie pompek miało jak największy sens i było bezpieczne (uwierz, że nietrudno zrobić sobie krzywdę), należy skupić się na prawidłowej technice:

  1. Przejdź do podporu przodem układając dłonie na wysokości barków nieco szerzej niż szerokość barków.
  2. Napnij mięśnie brzucha i pośladków.
  3. Na wdechu zacznij opuszczać ciało w dół do momentu, aż znajdzie się kilka centymetrów nad ziemią –
    nie należy kłaść się na podłodze między pompkami. Pamiętaj, aby przez cały ten czas trzymać wyprostowaną sylwetkę.
  4. Wracając do pozycji wyjściowej wykonaj wydech.

Ile takich pompek jesteś w stanie zrobić w jednej serii? 40? Mniej? A może więcej? Liczba 40 została tutaj podana nie przez przypadek.

Free Photo: Akademia, Kulturystyka, zgięcie, ilustracja, ćwiczenia  fizyczne, sportowiec, ćwiczenia | Hippopx

40 prawidłowo wykonanych pompek może być dowodem na zdrowie i kondycję serca

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1100 strażaków ze stanu Indiana o średniej wieku 39 lat. Na początku badania każdy ze strażaków miał zrobić jak największą liczbę poprawnych pompek w jednej serii. Następnie przez kolejną dekadę śledzono historię medyczną strażaków pod kątem chorób układu krążenia i serca. Co się okazało?

W ciągu 10 lat badacze doliczyli się 37 zdarzeń chorobowych. Co ciekawe w gronie osób, których zdrowie zostało nadszarpnięte, był tylko jeden mężczyzna, który był w stanie wykonać 40 pompek i więcej.

Naukowcy nie wykluczają, a wręcz są przekonani, że istotnych mogło być w tym przypadku jeszcze kilka innych czynników, takich jak wiek, BMI czy kondycja aerobowa badanych. Są to jednak czynniki, które zwykle przekładają się na ilość wykonanych pompek, dlatego przekonują, że pompki mogą być bardzo istotnym wskaźnikiem, którego warto używać.

Badanie zwraca uwagę na wagę treningu fizycznego dla zdrowia i dlaczego lekarze tak często go doradzają – tłumaczy Stefanos Kales, szef zespołu badawczego, pracujący w Department of Environmental Health w szkole Harvard T.H. Chan School

Instagram

W celu uzyskania jeszcze bardziej wiarygodnych i precyzyjnych wyników, naukowcy chcą przeprowadzić kolejne badania, które włączą w analizę również kobiety i mniej aktywnych mężczyzn.

Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych wniosków i obserwacji.

Źródła: www.focus.pl, jamanetwork.com
Fotografie: pxhere.com