×

Sprytne triki na rozpoznanie przydatności produktu do spożycia po terminie

Jedzenie jest nam potrzebne do życia, to rzecz oczywista. W obecnych czasach mamy tendencję do wybierania produktów, które są przetworzone i jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że owa żywność nie psuje się tak szybko jak naturalna. Często zapominamy o tym, aby spojrzeć na opakowania produktów i sprawdzić, do kiedy możemy je spożywać.

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Poniżej znajduje się krótka lista, która pomoże rozwikłać, ile dni po terminie ważności można nadal bezpiecznie zjeść produkty spożywcze:

1. Surowe mięsa lub białko

Mięso to produkt, u którego bardzo ławo określić czy nadal nadaje się do spożycia, czy też nie. Zaleca się, aby nie jeść mięsa, które zmieniło swój pierwotny kolor lub które robi wrażenie oślizgłego i lepkiego.

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Do sprawy należy podejść poważnie, ponieważ spożywanie przeterminowanego mięsa może powodować poważne problemy zdrowotne. Więc jeśli nie masz pewności, co do słuszności spożywania surowego mięsa, po prostu je wyrzuć!

2. Warzywa i sałatki

Świeże warzywa, takie jak jarmuż, sałata i szpinak mogą się bardzo szybko zepsuć.
Wystarczy jeden zgniły liść, który jest doskonałym siedliskiem dla namnażających się bakterii, aby cała sałata była do wyrzucenia. Z tego powodu uważnie sprawdź każdy liść i jeśli czujesz coś oślizgłego, lepiej będzie wyrzucić produkt do kosza.

3. Zboże i ziarna

<a href=freepik.com">

freepik.com

Może się tego nie spodziewasz, ale takie rzeczy jak płatki zbożowe lub chipsy ziemniaczane mogą być spożywane nawet przez rok po dacie wskazanej na opakowaniu, jeżeli są odpowiednio przechowywane. Czerstwe pieczywo natomiast można w prosty sposób przekształcić w bułkę tartą, dzięki czemu nie trzeba będzie go marnować.

4. Jajka

Niedogotowane jaja lub te przeterminowane mogą powodować salmonellę, więc upewnij się, że Twoje jajka są dobre, wykonując prosty test. Weź szklankę wody i włóż do niej jajko. Jeśli unosi się ono na powierzchni to znaczy, że jajko jest stare, ale jeśli się zatopi nadal będzie jadalne.

5. Nabiał

Większość produktów mlecznych może wytrzymać noc lub dwie po upłynięciu daty ważności, ale po tym najlepiej jest je po prostu wyrzucić produkty.

Może Cię zainteresować