×

Lubisz chodzić boso po plaży? W ten sposób możesz zarazić się groźnym pasożytem!

Chodzenie boso jest uważane za zdrowe. Wpływa bowiem pozytywnie na nasze stopy i zapobiega pojawianiu się haluksów. Są jednak miejsca w których należałoby zachować szczególną ostrożność i ubrać buty. Powodem tego jest groźny pasożyt bytujący w glebie.

Reklama

Tęgoryjec dwunastnicy

źródło: canva

źródło: canva

Ten groźny pasożyt to tęgoryjec dwunastnicy. W Polsce zakażenie tym nicieniem diagnozuje się w szczególności u osób które często podróżują do ciepłych krajów. Wynika to z tegoz że pasożyt ten bytuje w glebie na obszarach z ciepłym i wilgotnym klimatem. Na skutek zakażenia dochodzi do tęgoryjczycy zwanej inaczej ankylostomatozą.

Dojrzałe larwy pasożyta wnikają przez skórę do organizmu i rozpoczynają swoją wędrówkę w kierunku jelita cienkiego. Żywią się krwią, a ich głównym celem jest złożenie jaj w ciele żywiciela. Mogą złożyć nawet do 25 tys. jaj dziennie. Jak najczęściej dochodzi do zakażenia? Larwa tęgoryjca bytują w glebie, dlatego do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt bosej stopy z zaskarżoną ziemią. Pasożyt wydziela specjalne substancje, dzięki którym może wniknąć przez skórę do krwi i wraz z nią przedostaje się do płuc. W tym miejscu larwa dojrzewa i przebija pęcherzyki płucne. Następnie przedostaje się do górnych dróg oddechowych, aż dotrze do gardła gdzie zostaje połknięta i w ten sposób trafia do przewodu pokarmowego. Gdy przedostanie się do dwunastnicy przyczepia się do ściany jelita i w ten sposób zaczyna pobierać krew oraz produkować jaja.

Reklama

Objawy zakażenia tęgoryjcem

Objawy zależą od umiejscowienie larwy w organizmie. Początkowo może pojawić się swędząca wysypka.Natomiast, gdy pasożyt przedostaje się do płuc najczęstszym tego objawem jest duszący kaszel i utrudnienie w oddychaniu. Jednak często zdarza się, że początkowe fazy rozwoju larwy przebiegają bezobjawowo. Kiedy tęgoryjec przedostanie się do jelita cienkiego osoby zakażone skarżą się na ból brzucha, nudności, wymioty i utratę masy ciała. Ze względu na to, że tęgoryjec dwunastnicy żywi się krwią żywiciela wyniki krwi mogą wskazywać na niedobór krwinek czerwonych , obniżony poziom hemoglobiny, a w konsekwencji niedokrwistość.

Jak zdiagnozować zakażenie tęgoryjcem?

źródło: canva

źródło: canva

Najlepszą metodą wykrywania zakażenia tym pasożytem jest mikroskopowe badanie kału. To w nim znajdują się wydalane z organizmu jaja pasożyta. Dzięki temu można jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie on jest powodem wszelkiego rodzaju dolegliwości.

Reklama

Leczenie

Pozbycie się pasożyta z organizmu jest dość proste. Lekarz przepisuje leki przeciwpasożytnicze w postaci mebendazolu lub albendazolu, które powodują obumarcie pasożyta, który następnie wydalany jest wraz z kałem.

Jak można zapobiec zakażeniu się tęgoryjcem?

źródło: canva

źródło: canva

Ryzyko zakażenia zmniejsza się dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad:
– unikaj chodzenia boso po glebie i plaży,
– nie leż i nie siedź bezpośrednio na piasku,
– myj dokładnie ręce,
– przed spożyciem warzyw i owoców dokładnie je umyj.

Reklama
Źródła: zdrowie.interia.pl

Może Cię zainteresować

Reklama