10 skutecznych technik, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem nawet w najgorszej sytuacji
Stres w obecnym świecie nie jest obcy nikomu. Goniące nas terminy, mała liczba godzin snu, wymagający szef i wieczne korki sprawiają, że mamy ochotę wyrwać sobie włosy z głowy. Najgorzej jest, gdy taki stan się utrzymuje przez dłuższy czas, a my nie umiemy sobie z nim poradzić. Co zrobić, aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami stresu?
10 skutecznych technik, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem nawet w najgorszej sytuacji:
1. Regularny trening
Trening to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby się odstresować. Pewnie zastanawiasz się, jak ćwiczenia mogą pomóc Ci podczas stresu i wyczerpania emocjonalnego. Odpowiedź jest prosta: podczas wysiłku fizycznego obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Aktywność fizyczna wyzwala również endorfiny, które poprawią Twój nastrój i działają jak naturalne środki przeciwbólowe.
Sport zbawiennie wpływa również na sen, poprawiając jego jakość. Regularne ćwiczenia dodadzą Ci także siły, wytrzymałości i sprawią, że samoocena się podniesie.
2. Świece zapachowe
Istnieją liczne badania, które udowadniają pozytywny wpływ olejków eterycznych i świec zapachowych na organizm poddawany regularnemu wpływowi stresu. Oto zapachy uznane za najbardziej relaksujące:
- Lawenda
- Róża
- Bergamotka
- Rumianek Rzymski
- Neroli
- Drzewo sandałowe
- Ylang ylang
- Pomarańcza lub kwiat pomarańczy
- Pelargonia
3. Ogranicz spożycie kofeiny
Nie jest łatwo wyobrazić sobie jak wyglądałoby życie bez kawy czy herbaty. Kofeina w nich zawarta dodaje organizmowi energii i pobudza, ale jej nadwyżka może prowadzić do zwiększenia produkcji kortyzolu, który jest nazywany hormonem stresu. Każdy z nas ma swój indywidualny próg tolerancji kofeiny, ale jeśli czujesz się rozdrażniony, spróbuj zmniejszyć jej spożycie. Kluczem jest zachowanie zdrowego rozsądku.
4. Spisuj wszystkie pozytywne osiągnięcia
Sposobem na radzenia sobie ze stresem może być spisywanie rzeczy, które powodują u Ciebie stres i ustalenie listy celów. Kolejnym skutecznym sposobem jest skonstruowanie listy dobrych rzeczy, które Cię dziś spotkały lub które udało Ci się osiągnąć. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić na pozytywnych aspektach dnia.
5. Żuj gumę
Badania wykazały, że ludzie, którzy żują gumę, mają zazwyczaj lepsze samopoczucie i są znacznie mniej spięci. Dlaczego tak właśnie jest? Według naukowców żucie gumy wspomaga transport krwi do mózgu. Czynność ta ma też działanie odprężające.
6. Czas dla rodziny i przyjaciół
Wsparcie rodziny i przyjaciół może pomóc w przejściu przez trudny i stresujący czas w życiu. Badanie wykazało, że w przypadku kobiet w szczególności, spędzanie czasu z przyjaciółmi i dziećmi powoduje wydzielanie oksytocyny, która odpowiedzialna jest za tworzenie pozytywnych uczuć: miłości i przywiązania. Inne badanie wykazało, że mężczyźni i kobiety, którzy więcej czasu spędzają w samotności, częściej mają objawy depresji i cierpią z powodu lęków.
7. Śmiech to lek na stres!
Śmiech to samo zdrowie! Trudno się stresować, kiedy się uśmiechasz. W dodatku w ten sposób dotleniasz organizm, a mięśnie ulegają rozluźnieniu. Śmiech poprawia również pracę układu odpornościowego oraz nastrój. Badanie przeprowadzone wśród grupy osób chorych na nowotwór wykazało, że osoby, które częściej się śmiały, wykazywały niższy poziom stresu i znaczne lepiej reagowały na leczenie od ludzi z grupy kontrolnej.
8. Nie odkładaj niczego na później
Uczucie towarzyszące niewykonaniu zadania na czas jest ściśle powiązane ze stresem. Ponadto zaległości mogą negatywnie wpływać na jakość Twojego snu. Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę, wyznacz sobie priorytety, realistyczne do osiągnięcia cele i konsekwentnie je realizuj. Stwórz listę rzeczy do wykonania w danym dniu i zaznacz, co ewentualnie możesz przełożyć na następny dzień. Pomoże ci to lepiej zarządzać czasem i się odprężyć.
9. Oddychanie
Stres powoduje nastawienie układu nerwowego na tryb przygotowujący organizm do walki lub ucieczki. Serce wówczas bije znaczne szybciej, oddech jest szybszy, a naczynia krwionośne się zwężają, powodując, że ciśnienie krwi się zwiększa. Taki stan mogą zniwelować ćwiczenia oddechowe, które są zarazem jedną z technik relaksacyjnych.
10. Spędzaj czas ze zwierzętami
Posiadanie podopiecznego w postaci zwierzaka pomaga odstresować się oraz poprawić nastrój. Badanie, które zostało przeprowadzone na właścicielach psów, wykazało, że posiadają oni niższy poziom stresu, niż ci, którzy nie posiadali zwierząt. Interakcja z pupilami wzmaga produkcję oksytocyny, która łagodzi stres i wprawia w pozytywny nastrój.