×

Te domowe metody pomogą Ci pozbyć się nieestetycznego kamienia nazębnego, a dodatkowo wybielą zęby

Czy wiesz, że zdrowie jamy ustnej może faktycznie wpływać na resztę Twojego ciała? Jak twierdzi Mayo Clinic, bez właściwej higieny jamy ustnej, nasz organizm nie będzie w stanie utrzymać na zdrowym poziomie bakterii, które się tam znajdują. To z kolei może prowadzić do infekcji i chorób dziąseł.

Z kolei WebMD podkreśla, że kamień nazębny osadza się na naszych zębach na skutek obecności żywności i bakterii, które utrudniają odpowiednie czyszczenie zębów. Zjawisko to zwiększa ryzyko powstawania ubytków i infekcji.

Choć lekarze zalecają profesjonalne czyszczenie zębów w gabinetach dentystycznych co sześć miesięcy, istnieje kilka naturalnych środków, które pomagają zmniejszyć gromadzenie się kamienia nazębnego. Co więcej, możesz wykorzystać je w zaciszu swojego domu!

walka-z-kamieniem-nazebnym

Ocet jabłkowy

Health Tips Portal sugeruje, że moczenie szczoteczki w occie jabłkowym, a następnie standardowe użycie jej podczas mycia zębów, może pomóc Ci w walce z kamieniem nazębnym. To rozwiązanie stosuj 1-2 razy w tygodniu, ponieważ ocet jabłkowy stosowany zbyt długo i zbyt często może uszkodzić zęby. Pamiętaj, aby po każdym takim zabiegu dokładnie przemyć jamę ustną.

Soda oczyszczona

Zamień swoją pastę do zębów na środek, który pomoże Ci pozbyć się kamienia nazębnego. W czym tkwi sekret? Otóż, jak się okazuje, trochę sody i szczypta soli, mogą okazać się pomocne. Ponadto Positive Med zaleca również płukanie jamy ustnej mieszkanką, w skład której wchodzi:  1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1 szklanka wody, 10 kropli olejku cytrynowego, 4 łyżeczki gliceryny roślinnej i 1 łyżeczka żelu Aloe Vera. Wszystko należy dobrze wymieszać i stosować 1-2 razy dziennie.

Owoce i warzywa

Weź kilka swoich ulubionych czerwonych owoców i warzyw (np. truskawki i pomidory) i potrzyj nimi zęby. Zostaw sok na zębach przez 5 minut. A jeśli zależy Ci na jaśniejszym uśmiechu, wypłucz usta sodą i ciepłą wodą. Jak podaje Positive Med inne produkty, które się doskonale sprawdzą w tym przypadku to: papryka, jagody, cytryny i pomarańcze.

Oprócz tych prostych receptur, możesz wprowadzić kilka zmian, które również ułatwią walkę z kamienień nazębnym. Positive Med zaleca zrezygnować z tytoniu, regularnie szczotkować i nitkować zęby oraz wprowadzić do diety pikantne produkty.

Może Cię zainteresować