Kategorie NowotworyZdrowie

Usunęła obydwie piersi. Na ich miejscu zrobiła tatuaż, który przywrócił jej wiarę w siebie

Rak piersi jest jednym z najczęstszych typów raka wśród diagnozowanych nowotworów. Stanowi drugą po raku płuc, najczęstszą przyczyną zgonów związanych z chorobami onkologicznymi u kobiet. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet rocznie. Każdego dnia o chorobie dowiaduje się więc ponad 50 Polek, a 15 umiera.

Kiedy Stephanie Kelly dowiedziała się, że uzyskała pozytywny wynik testu na mutację genu BRCA1, który sygnalizuje duże prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór piersi, w trosce o swoje zdrowie zdecydowała się na profilaktyczną, podwójną mastektomię.

Instagram

Historia Stephanie Kelly

Stephanie Kelly jest kochającą mamą czwórki dzieci. Kobieta od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi – gastroparezą, chorobą przewodu pokarmowego, urazami spowodowanymi wypadkiem samochodowym i fibromialgią. Jakby tego było mało, jej mama dwukrotnie zmagała się z rakiem piersi. Istniało więc ryzyko, że niebezpieczna choroba dotknie również Stephanie. Mutacja genu BRCA1 skłoniły naszą bohaterkę do poddania się badaniom.

Biorąc pod uwagę historię mojej rodziny i moje szczęście, była przekonana, że rak piersi odegra w moim życiu jakąś rolę… To byłaby wielka niespodzianka, gdyby wynik badania okazał się być negatywny [red. brak oznak nowotworu], dlatego spodziewałam się wyniku pozytywnego – wspomina Kelly

Kiedy wynik okazał się być pozytywny, Kelly postanowiła zawalczyć o swoje zdrowie i jak najbardziej zminimalizować zagrożenie, jakie jest w stanie wyrządzić nowotwór. Zdecydowała się na podwójną mastektomię. Biorąc pod uwagę problemy zdrowotne naszej bohaterki, nie brała ona pod uwagę rekonstrukcji piersi. Uznała, że nie jest to warte dodatkowych operacji i wizyt lekarskich. Zamiast tego zdecydowała się na nieco inny krok.

Instagram

W miejscu piersi zrobiła natomiast tatuaż, który codziennie przypomina jej o sile i odwadze

Kelly postanowiła uczcić swoje blizny tatuażem Wonder Woman, symbolem, który pomógł jej przetrwać ciężkie chwile, a zarazem przypomina jej o walce o zdrowie i odwadze.

Zawsze kochałem Wonder Woman. Żartowałam, że w tej sytuacji będę jak ona. Będę silna i niewzruszona tym, co musiałam zrobić, choć nie ukrywam, że w głębi ducha było to dla mnie przerażające – mówi 42-letnia Kelly

Kelly postanowiła połączyć motyw Wonder Woman i feniksa, mitycznego ptaka uznawanego za symbol Słońca oraz wiecznego odradzania się życia. Swoją koncepcję na tatuaż przekazała tatuażyście, który zajął się już całą resztą.

Efekt końcowy możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Instagram

Matka czwórki dzieci przyznaje, że tatuaż całkowicie odmienił jej życie, a przede wszystkim postrzeganie własnego ciała, które na nowo stało się dla niej kobiece.

Historia Kelly pokazuje, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i mimo przeciwności losu, jakie przyniosła choroba, wciąż można zacząć kochać swoje ciało. Ciało, które przypomina jej o odważnej decyzji jaką niegdyś musiała podjąć, aby ratować swoje zdrowie, a być może nawet i życie.

Instagram

Kiedy mastektomia okazuje się być konieczna?

Amputacja piersi, inaczej mastektomia, to radykalna metoda chirurgicznego leczenia piersi, która polega na usunięciu całej piersi, często wraz z brodawką i jej otoczką. Usunięcie piersi najczęściej stosuje się u pacjentek, u których nowotwór objął obszar większy niż ćwiartkę piersi. W niektórych przypadkach jest to jedyna metoda leczenia, która wykonywana jest już od kilkudziesięciu lat.

Źródła: People.com
Fotografie: www.instagram.com