Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Tanie hot-dogi są przerażająco szkodliwe! Naukowcy zbadali ich związek z rozwojem raka

Pewnie nie raz, będąc w podróży, kupiłeś na stacji taniego hod-doga. Szybkie i pół-ciepłe danie wydaje się idealną opcją, która pomoże nam przetrwać do konkretniejszego dania. Jednak nie powinna być to już przekąska, na którą zwracasz uwagę. Gdy wybierasz się w podróż, postaw na własny prowiant i zaopatrz się w potrzebne rzeczy, aby nie musieć korzystać z szybkich gotowców.

Dlaczego powinieneś powiedzieć „nie” hot-dogom?

Jak czytamy w artykule udostępnionym w LA Times, dzieci, które spożywają aż 12 hot-dogów w ciągu miesiąca, mają zwiększone szanse na szybkie pożegnanie się ze zdrowiem. Mowa tutaj o zachorowaniu na białaczkę, która zwiększa się w tedy aż 9-krotnie niż u dzieci, które nie spożywjaą tego typu jedzenia.

Dlaczego tak się dzieje?

Hot-dogi zawierają azotany, które są dodatkiem tworzącym czynnik rakotwórczy. Nie bez powodu wiele osób chce, by go zakazano. Istnieją także badania, które pokazują nam, w jaki sposób nowotwór dziecięcy może być konsekwencją jedzenia hot-dogów.

Zacznijmy jednak od początku – dlaczego azotany znajdują się w tego typu jedzeniu?

Wszystko po to, by zapobiegały zatruciu się jadem kiełbasianym, czyli zatruciu pokarmowym spowodowanym botuliną. Jest to bakteria, która rośnie w przetworzonej żywności bądź puszkach.

Podczas gotowania, azotany łączą się z aminami, wytwarzając związki, które nazywają się N-nitrozowe i to właśnie one mogą być odpowiedzialne za powodowanie raka. Są to podejrzenia, ponieważ nie wykryto tego w badaniach. Specjaliści podejrzewają, że to właśnie azotany są odpowiedzialne za związek rakotwórczy w żołądku, kiedy połączą się z aminami.

Łączenie się tych dwóch związków może powodować raka jamy ustnej, mózgu, żołądka, przełyku i pęcherza moczowego

To jednak nie wszystko – nie tylko hot-dogi zawierają azotany!

Pewnie będziesz zaskoczony, ale do tych produktów wliczają się m.in. niektóre wędliny np. ryby i boczek, a także seler, zielona sałata i szpinak!

Nie powodują one jednak raka, ponieważ same warzywa posiadają witaminy np. C i D, które hamują tworzenie się związków rakotwórczych.

Jeżeli Ty lub Twoje dzieci lubicie hot-dogi, postawcie na te dobrej jakości, a nie przypadkowo kupione za nieduże pieniądze. Staraj się panować nad tym, co jecie, by realnie dbać o swoje zdrowie i o zdrowie najbliższych Ci osób. 

Fotografie: google.com (miniatura wpisu), www.freepik.com