×

Jeżeli czujesz, że Twoje serce bije znacznie szybciej niż zawsze, zanurz twarz w zimnej wodzie!

Wielu z nas ma takie momenty, że odczuwa, jak serce wydaje się bić niewyobrażalnie szybko. Może mieć na to wpływ wiele czynników, ale bez wątpienia nie jest to nic przyjemnego. Dziś dowiesz się, jak poradzić sobie w takich sytuacjach domowymi sposobami.

Obniżenie temperatury ciała

Wolniejsze bicie serca wiąże się ze spadkiem temperatury. W ten sposób system nerwowy dostosowuje ciało do nowych warunków. Serce najszybciej reaguje na chłodzenie. Dlatego też w przypadku tachykardii zaleca się wykonanie następujących czynności:

  • Wlej zimną wodę do głębokiej miski. Im zimniej, tym lepiej, więc jeśli masz lód – dodaj go
  • Wstrzymaj oddech. Jeśli to konieczne, chwyć nos za pomocą palców i zanurz twarz w zimnej wodzie przez kilka sekund
  • Jeśli nie ma odpowiedniego pojemnika, weź wodę w ręce i zanurz twarz. Można też masować skórę na twarzy kostkami lodu, zwracając szczególną uwagę na skroń

Wstrzymanie oddechu

  • Weź głęboki oddech i zepnij mięśnie brzucha
  • Chwyć nos za pomocą kciuka i palca, zamykając usta i oczy
  • Spróbuj wydychać powietrze nosem, mając cały czas zamknięte usta i pamiętając o naprężaniu mięśni brzucha

Żadna z metod opisanych powyżej nie powinna być stosowana, gdy tachykardiom towarzyszy ciężki ból w klatce piersiowej lub poczucie, że się dusisz. W takich przypadkach jedynym wyjściem jest wezwanie pogotowia.

Pamiętaj!

Zwiększone tętno na tle jakiegokolwiek wysiłku, na przykład silne podniecenie lub ćwiczenia na mięśnie brzucha, jest normalną reakcją organizmu. Jeśli szybsze tętno wystąpi bez oczywistych przyczyn zewnętrznych, może to oznaczać poważną chorobę, a to trzeba skonsultować z lekarzem.

Może Cię zainteresować