Kategorie KoronawirusZdrowie

Japońska firma rozpoczęła badania na ludziach pierwszej tabletki przeciwko COVID-19

Japońska firma rozpoczęła badania na ludziach pierwszej pigułki przeciwko COVID-19. O ile szczepionki mają zapobiegać zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi COVID-19, o tyle tabletki mają za zadanie leczyć nas z zakażenia. Zdaniem badaczy lek ma neutralizować koronawirusa w mniej niż tydzień. Jeśli przejdzie testy pomyślnie, niewątpliwie będzie stanowił istotną alternatywę dla szczepionek (osób, które nie chcą się zaszczepić) i odgrywał ogromną rolę w walce z kolejnymi zakażeniami.

Tabletki przeciw COVID-19

Japońska firma Shionogi z siedzibą w Osace rozpoczęła już badania tabletek przeciwko COVID-19 na ludziach. Obecnie testuje jej wszelkie skutki uboczne. Rozpoczęte w tym miesiącu badania prawdopodobnie potrwają aż do przyszłego roku, zatem na lek na SARS-CoV-2 w postaci tabletek przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wiadomo już natomiast, że lek miałby być przyjmowany raz dziennie.

Japońska firma rozpoczęła badania na ludziach pierwszej tabletki przeciwko COVID-19
hippopx

Prace nad tabletkami na COVID-19 prowadzi również firma Pfizer i Merck, które rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę testowanie pigułek. Obydwa koncerny są o krok (kilka miesięcy) badań przed firmą Shionogi. Pfizer zapowiedział, że lek, który miałby być przyjmowany dwa razy dziennie, może być gotowy do wprowadzenia na rynek jeszcze w tym roku.

tabletki przeciz COVID-19
Flickr

Czwarta fala epidemii COVID-19

W lipcu ubiegłego roku odnotowywano w naszym kraju średnio około 300 zakażeń na dobę. Dziś dzienna liczba zakażeń oscyluje w granicach 100 przypadków zakażeń, co jest dość optymistyczną wiadomością. Nie mniej jednak należy obserwować to, co dzieje się poza granicami naszego kraju, a tam COVID-19 wyraźnie nie odpuszcza. W Europie czwarta fala ma już miejsce, do czego w dużej mierze przyczynił się wariant delta – dominująca mutacja koronawirusa w całej Unii Europejskiej. Najgorzej jest na obecną chwilę na Cyprze, gdzie liczba nowych zakażeń na milion mieszkańców to aż tysiąc.

COVID-19 raport

W ciągu minionej doby wykonano ponad 42,4 tys. testów przeciwko COVID-19 i potwierdzono 106 nowych przypadków zakażenia COVID-19. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6.

Liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce od początku pandemii wynosi 2 882 327/75 249 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP