×

Tabletki antykoncepcyjne naprawdę powodują tycie? Oto cała prawda na temat ich przyjmowania

Wiele kobiet jest przekonanych, że po tabletkach antykoncepcyjnych przybiorą na wadze. Panie z nadwagą obarczają winą właśnie antykoncepcję, tymczasem jest to mit. Efektem ubocznym stosowania tabletek hormonalnych są nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, czego skutkiem są zmiany apetytu i pracy metabolizmu, jednak ostatecznie zmiana waga zależy od tego, co jemy i ile jemy.

Przybieranie na wadze po tabletkach antykoncepcyjnych to mit

Przekonanie o tym, że przyjmowanie tabletek hormonalnych sprzyja tyciu na udach, pośladkach czy brzuchu towarzyszy nam od lat, mimo iż w tym czasie generacje leków antykoncepcyjnych zmieniły się wielokrotnie.

Doustna antykoncepcja nie powoduje przyrostu masy ciała, jednak nadal jest nam na rękę tak o niej mówić. Aby udowodnić, że powszechna opinia ta temat korzystania z tabletek hormonalnych jest błędna, wykonano szereg badań klinicznych. Wyniki badań bez wątpienia wykazały, iż tabletki antykoncepcyjne nie powodują tycia, tym samym nie są bezpośrednią przyczyną przyrostu masy ciała.

Wzrost apetytu

Bezpośrednim powodem tycia podczas korzystania z antykoncepcji doustnej jest wzrost apetytu oraz trudności w usuwaniu wody z organizmu i wolniejszy metabolizm. Przez te zaburzenia, które są skutkami ubocznymi zmian hormonalnych, do jakich dochodzi przez zażywanie pigułek, może się okazać, iż kobieta przybiera na wadze. Jednak potencjalną nadwagę można kontrolować.

Nie musisz odkładać tabletek antykoncepcyjnych na bok, by nie przybrać na wadze. Wystarczającym krokiem jest zadbanie o zdrową dietę i odrobinę aktywności fizycznej. Obecnie dostępne są najnowszej generacji tabletki antykoncepcyjne, których receptura została opracowana w taki sposób, aby zmniejszać apetyt i ułatwiać usuwanie wody z organizmu. Dlatego też nijak się mają oceny, jakoby powodowały przybieranie na wadze.

Jeżeli jednak zdarzy się, że mimo stosowania się do powyższych zaleceń i tak przybrałaś na wadze, to koniecznie udaj się do ginekologa. Najprawdopodobniej jest to wina dawki jaką lekarz nie dopasował do potrzeb Twojego organizmu lub jednego ze składników leku, który należy zmienić.

Skąd ta nadwaga?

Warto nadmienić, iż każda kobieta wraz z wiekiem przybiera na wadze. Ten proces jest niejako niezależny od nas i od stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli tycie jest nasilone, warto jest przyjrzeć się swojemu jadłospisowi oraz stylowi życia.

Pory posiłków oraz wielkości dań mają w głównej mierze decydujący wpływ na to jak szybko przybieramy na wadze. Aby zmniejszyć ryzyko utycia w trakcie stosowania tabletek hormonalnych, należy zadbać o krótką, ale regularną aktywność fizyczną.

Nie istnieją żadne dowody naukowe ani wyniki badań klinicznych, które jednoznacznie mogłyby wskazać, iż antykoncepcja hormonalna powoduje tycie lub chudniecie. Każda z nas w odrobinę inny sposób reaguje na leki i to w tym należy szukać istoty zjawiska. Może się zdarzyć, że spadek masy ciała lub nadmierne tycie jest symptomem choroby dotąd nieujawnionej jak np. nadczynność tarczycy. W wyniku zażywania antykoncepcji ujawnia się schorzenie, wymagające leczenia i diagnostyki. Dotyczy to również cukrzycy, nadciśnienia itp.

Może Cię zainteresować