×

Ta roślina to istna bomba tlenowa, która jednocześnie usuwa toksyny. Masz ją w swoim domu?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie właściwości mają rośliny, które znajdują się u Ciebie w domu czy też mieszkaniu? Czy pełnią jedynie funkcję dekoracyjną czy być może sprzyjają Twojemu samopoczuciu i zdrowiu? Dzisiaj wzięliśmy pod lupę roślinę, która zalicza się przede wszystkim do tej drugiej grupy,  choć oczywiście pełni również funkcję ozdobną. O jakiej roślinie mowa?

Ta roślina to aloes zwyczajny

Śmiało można powiedzieć, że aloes zwyczajny to mały lekarz w doniczce. Aloes ma w swojej gamie ponad 300 gatunków, jednak tylko kilkanaście z nich ma właściwości zdrowotne. Zaliczamy do nich m.in. aloes zwyczajny zwany także aloesem pospolitym, aloes lekarski, a także aloes drzewiasty. Oprócz wpływu na powietrze, aloes jest naturalnym lekarstwem na wiele schorzeń: łagodzi oparzenia i ukąszenia owadów, a także ma właściwości nawilżające skórę.

Aloes zwyczajny to istna bomba tlenowa, która jednocześnie usuwa z domu wszelkie toksyny

NASA zaleca, aby każdy miał w domowej sypialni miał przynajmniej 1 lub 2 rośliny, które mają właściwości zdrowotne, i 15-18 roślin na powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Jest jednak jedna roślina, która zasługuje na szczególną uwagę, a wszystko ze względu na jej niebywałe właściwości.

Podczas gdy większość roślin pobiera z powietrza dwutlenek węgla i oddaje tlen w dzień, a nocą ta sytuacja się odwraca, istnieją gatunki roślin, które właśnie w nocy produkują tlen pochłaniając CO2. Jak to możliwe? Jest to nic innego, jak forma przystosowania się roślin do suchego i gorącego klimatu. Takie rośliny są doskonałym wyborem do sypialni, która będzie lepiej dotleniona nocą, a wiadomo, że im lepiej jesteśmy dotlenieni, tym szybciej zasypiamy, a sen jest głębszy i bardziej regenerujący.

Taką rośliną jest chociażby aloes. Aloes to silna bomba tlenowa, która usuwa z domu wszelkie toksyny – niektóre źródła podają, że jest równa 9 biologicznym oczyszczaczom powietrza. Aloes uwalnia tlen jednocześnie pochłaniając tlenek węgla, dwutlenek węgla i formaldehyd, czyli trującą, rakotwórczą substancję obecną w mieszkaniach. Dodatkowo świetnie nawilża powietrze!

Pielęgnacja aloesu

Aloes zwyczajny nie jest rośliną ciężką do pielęgnacji. Nie wymaga wiele naszej uwagi i pracy. Wszystko, czego potrzebuje, to nasłonecznienie i podlewania od czasu do czasu (najlepiej robić to wtedy, gdy jego ziemia będzie już nieco wysuszona). Śmiało można więc powiedzieć, że najlepszym miejscem dla aloesu będzie parapet z dostępem do słońca. Ustaw go tam, a z pewnością Ci się za to odwdzięczy.

Inne rośliny, które sprawdzą się w sypialni

Innymi roślinami, które wytwarzają tlen w nocy i świetnie sprawdzą się w sypialni, są grubosz, czyli tzw. drzewko szczęścia oraz kaktus Bożego Narodzenia znany też jako grudnik lub skrzydłokwiat.

Źródła: zdroweporadniki.pl, kobieta.onet.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować