×

Ta czynność zwiększa ryzyko raka macicy. Wykonuje ją większość kobiet

Kobiety dla pięknego wyglądu są w stanie zrobić naprawdę wiele. Okazuje się jednak, że niektóre z czynności mogą odbić się negatywnie na ich zdrowiu. Jedna z tych rzeczy jest szczególnie niebezpieczna, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju raka macicy.

Używanie środków do prostowania włosów zwiększa ryzyko raka macicy

źródło: canva

źródło: canva

11 lat temu rozpoczęło się badanie, mające na celu ustalenie czy produkty do prostowania włosów stosowane przez niektóre kobiety może zwiększyć ryzyko poszczególnych chorób. Naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym przebadali blisko 33,5 tysiąca Amerykanek w wieku 35-74 lat. W tym czasie 378 uczestniczek zachorowało na raka macicy.

Po przeprowadzeniu dokładnej analizy, okazało się, że te z pań które używały produktów do prostowania włosów częściej niż 4 razy w roku, miały 2-krotnie większe ryzyko rozwoju nowotworu macicy.

Oszacowaliśmy, że tylko 1,64 procent kobiet, które nigdy nie używały środków prostujących, zachoruje na raka macicy w wieku 70 lat. Jednak w przypadku częstego użytkowania takich produktów ryzyko to wzrasta do 4,05 procent – wyjaśnia dr Alexandra White, główna autorka omawianej publikacji

źródło: canva

źródło: canva

W przypadku innych produktów do włosów tj. farby, rozjaśniacze czy środki do trwałej ondulacji nie zaobserwowano powiązania z tą chorobą.

Rak macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów układu rozrodczego u kobiet. W naszym kraju co roku wykrywa się go u prawie 5 tys. kobiet. Dotyka on najczęściej kobiety po 45 roku życia.

Badacze nie prowadzili szczegółowych analiz składników ani marek danych produktów, jednak są w stanie wyszczególnić substancje, które mogą mieć wpływ na rozwój tego schorzenia. Do najbardziej szkodliwych składników zalicza się: bisfenol A, metale, parabeny i formaldehyd.

źródło: canva

źródło: canva

Narażenie na tego typu chemikalia w środkach do prostowania włosów może być bardziej ryzykowne niż w innych produktach do higieny osobistej ze względu na zwiększoną absorpcję przez skórę głowy, która dodatkowo jest potęgowana przez ewentualne oparzenia i uszkodzenia spowodowane przez prostownice — wyjaśniają autorzy badania.

Jak podkreśla dr White potrzebne są dalsze badania, aby móc wyodrębnić substancje mogące zwiększać ryzyko zachorowania na raka macicy.

Wcześniejsze badania w tym zakresie również wykazały, że chemiczne prostowanie włosów może zwiększać ryzyko nowotworów hormonozależnych. Do tego typu schorzeń zaliczają się rak piersi, jajnika, okrężnicy czy tarczycy.