×

11 dowodów na to, że szydełkowanie i robienie na drutach znacznie poprawia zdrowie ciała i umysłu

Kiedyś robienie na drutach czy szydełkowanie było koniecznością ponieważ właśnie w ten sposób powstawały ciepłe koce czy odzież. Natomiast teraz jest to hobby, które cieszy ludzi w każdym wieku. Jednak wbrew pozorom jest to coś więcej niż możliwość stworzenia ładnego swetra czy puszystych skarpet…

Robienie na drutach w rzeczywistości ma ogromne działanie zdrowotne, bo klasyczne umiejętności i metody twórczej ekspresji w nieoczekiwany sposób przynoszą korzyści psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Ci, którzy wiedzą, jak robić na drutach, często odpoczywają po długim dniu, tworząc nowe elementy swojej garderoby. To naprawdę kojące!

Dlaczego szydełkowanie i robienie na drutach?

Robienie na drutach i szydełkowanie może kojarzyć się nam z pasjami, które były popularne dawno temu. Jednak nie jest to prawda. Robótki ręczne mają ciągle spore grono miłośników w każdym wieku. Co więcej, pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia!

#1 Obniżają ciśnienie krwi i tętno

źródło: canva

źródło: canva


Robiąc na drutach lub szydełkując czujesz się zrelaksowana i odprężona, co wpływa pozytywnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale i na stan Twojego zdrowia.

Relaks obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, który w nadmiarze jest szkodliwy dla serca i układu krążenia. Warto pamiętać, że stres może być powodem wielu problemów zdrowotnych, których lepiej unikać.

#2 Usprawniają pracę palców

źródło: canva

źródło: canva


Robótki ręczne wymagają licznych precyzyjnych ruchów, które muszą być wykonywane bardzo szybko. Tym samym jest to świetne ćwiczenie, dzięki któremu Twoje ręce będą zwinne i sprawne. Metodę tę poleca się również osobom z zapaleniem stawów.

Oczywiście, powinniśmy pamiętać o zachowaniu rozsądku i robić częste przerwy. To ma być nasza pasja, a nie kara.

#3 Wpływają pozytywnie na umiejętności matematyczne

źródło: canva

źródło: canva


Robienie na drutach, czy szydełkowanie, w dużej mierze opiera się na umiejętnościach matematycznych, m.in. liczeniu, dodawaniu, mnożeniu. Tego typu działania pomagają więc ćwiczyć Twój mózg.

#4 Pomagają się uspokoić

źródło: canva

źródło: canva


Robótki ręczne działają relaksująco nie tylko na Twoje ciało, ale i stan psychiczny. Wiele osób robiących na drutach, zwraca uwagę, że dzięki swojej pasji może się zrelaksować i zapomnieć o niepokojących myślach.

#5 Wyostrzają pamięć

Podobnie jak w przypadku umiejętności matematycznych, powtarzając te same działania i robiąc to z pamięci, aktywnie wykorzystujesz swój mózg, tym samym Twoja pamięć staje się bardziej wyostrzona.

#6 Pomagają zapomnieć o bólu

źródło: canva

źródło: canva


Zarówno robienie na drutach, jak i szydełkowanie, wymagają skupienia, co oznacza, że musisz skupić się na tym, co robisz, a jednocześnie zapominasz o innych kwestiach – np. przewlekłym bólu. I nie chodzi tu jedynie o ból fizyczny, ale i zaburzenia odżywiania oraz depresję.

#7 Pomagają w walce z bezmyślnym jedzeniem

źródło: canva

źródło: canva


Jeśli Twoje ręce i umysł są zajęte robieniem na drutach, nie będziesz sięgał po niezdrowe przekąski. Miłośnicy takich działań nie są ofiarami bezmyślnego jedzenia, a tym samym ich codzienna dieta jest o wiele zdrowsza.

Jeśli chcesz ograniczyć bezmyślne jedzenie, oglądając telewizję podczas długich zimowych wieczorów, zacznij szydełkować lub robić na drutach!

#8 Utrzymują Twój mózg w dobrej kondycji przez wiele lat

źródło: canva

źródło: canva


Istnieją badania, które pokazują, że wśród osób starszych, które robiły na drutach lub szydełkowały, w znacznie mniejszym stopniu występowały zaburzenia funkcji poznawczych lub utraty pamięci.

Wśród badanych w wieku od 70 do 89 lat, miłośnicy robótek ręcznych nie mieli problemów ze wspomnieniami i funkcjami poznawczymi. Wyniki tego badania pokazują, że rękodzieło pobudza rozwój ścieżek neuronowych, które są odpowiedzialne za utrzymanie funkcji poznawczych.

#9 Dają nam jakiś cel

źródło: canva

źródło: canva


Jeśli nie mamy żadnego celu, nasze życie jest po prostu jałowe. Realizując swoje plany i pracując nad czymś, nie tylko się rozwijamy, ale i spełniamy się na różnych płaszczyznach. Mając więc jakiś cel, jesteśmy szczęśliwi i potrafimy cieszyć się życiem.

#10 Wpływają pozytywnie na pewność siebie i poczucie własnej godności

źródło: canva

źródło: canva


Jeśli pracujesz nad jakimś projektem i udaje Ci się osiągnąć zamierzony efekt, odczuwasz ogromną satysfakcję. Wybierając rękodzieło, możesz wziąć do ręki swoją pracę i poczuć dumę z otrzymanych efektów. To na pewno wpływa pozytywnie na samoocenę, a wykonanym dziełem możesz cieszyć się sama lub podarować je bliskiej osobie.

#11 Otrzymujesz jedyny w swoim rodzaju produkt, który zrobiłaś własnoręcznie!

źródło: canva

źródło: canva


Ostatni punkt nie wymaga chyba dodatkowego komentarza! Po prostu tworzysz unikatowe dzieło, które może przybrać różną formę, czy to ozdobnej serwetki na ławę, czy też ciepłego sweterka na jesień. Wszystko zależy od Ciebie!

Jesteś miłośniczką szydełkowania, a może jednak wolałabyś robić na drutach? Czekam na Twój komentarz i oczywiście nie zapomnij podzielić się tymi cennymi informacjami ze swoimi znajomymi!