Kategorie Zdrowie

7 pomocnych wskazówek, które pomogą Ci lepiej spać, gdy panują upały

Lato trwa w pełni, co da się odczuć zarówno w dzień jak i w nocy – jeśli nie masz klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, to z pewnością wiesz o czym mowa. Znasz to uczucie, kiedy przekręcasz się z boku na bok i za nic w świecie nie jesteś w stanie usnąć, choć to jedyna rzecz, o której właśnie marzysz.

Jak zasnąć, kiedy temperatura zarówno w sypialni jak i na zewnątrz jest zbyt wysoka? Przetestuj kilka sprawdzonych sposobów, które przedstawiamy poniżej. Z pewnością znajdziesz wśród nich rozwiązania, dzięki którym zaśniesz zdecydowanie szybciej i nie będziesz wybudzać się w środku nocy.

szybsze zasypianie
Hippopx

7 pomocnych wskazówek, które pomogą Ci lepiej spać, gdy panują upały

#1 Weź zimny prysznic tuż przed położeniem się do łóżka

W sytuacji gdy w Twoim pokoju jest naprawdę gorąco, a Ty właśnie zamierzasz położyć się spać, wskocz pod zimny, orzeźwiający prysznic. W ten sposób skutecznie obniżysz temperaturę swojego ciała, w wyniku czego sen przyjdzie Ci ze zdecydowanie większą łatwością. Przekonaj się sam!

#2 Zanurz stopy w zimnej wodzie

Alternatywą dla zimnego prysznica jest zanurzenie stóp w zimnej wodzie. Schładzając stopy także uregulujesz temperaturę ciała, dzięki czemu szybciej zapadniesz w głębszy sen.

#3 Śpij nago lub w przewiewnej bieliźnie

Jeśli jeszcze nie spisz nago, to spróbuj. Spanie nago niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich jest właśnie szybsze zasypianie. Jeśli natomiast nie wyobrażasz sobie zasypiania bez bielizny, postaw na lekką i wygodną bieliznę lekkiej i cienkiej bawełny lub z satyny, która będzie dawać uczucie chłodu i swobody.

7 pomocnych wskazówek, które pomogą Ci lepiej spać, gdy panują upały
Pikrepo

#4 Unikaj intensywnego wysiłku przed snem

Wydawać by się mogło, że im bardziej zmęczymy się przed snem, tym lepiej będziemy spać. Prawda jest zupełnie inna. Angażując ciało do wytężonej pracy podnosimy jego temperaturę. Tymczasem tuż przed zaśnięciem temperatura ciała naturalnie spada, co zapewnia to właściwy sen. Nie działaj więc na przekór. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie niedługi, relaksujący spacer, podczas którego zaczerpniesz trochę świeżego powietrza.

#5 Nawadniaj się

Eksperci zalecają, aby pić 1,5 – 2 l wody w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że w nocy Twój organizm (zwłaszcza w upał) również potrzebuje wody, dlatego miej ją zawsze obok łóżka. Dodatkowo możesz dodać do niej plasterki ogórka lub świeże liście mięty dla lepszego działania chłodzącego i odświeżającego.

7 pomocnych wskazówek, które pomogą Ci lepiej spać, gdy panują upały
Piqsels

#6 Nie pij gorących napojów

Pić trzeba, ale niech to nie będą gorące napoje, zwłaszcza na chwile przed snem. Na co najmniej 2-3 godziny przed snem unikaj również ostrych przypraw, kofeiny, alkoholu czy słodyczy. Twój sen tylko na tym skorzysta!

#7 Zacznij używać wiatraka

Nie masz klimatyzacji? Zacznij używać wiatraka, który jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Jak go używać? W sytuacji, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w sypialni, postaw go na oknie w taki sposób, by zasysał chłodne powietrze i wpuszczał je do pokoju. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu, możesz tuż przy wiatraku postawić pojemnik z lodem. To naprawdę pomaga!

Źródła: www.ofeminin.pl
Fotografie: www.pikrepo.com