Kategorie RoślinyZdrowie

Szukasz sposobu na zabezpieczenie przed kleszczami? Zasadź w ogrodzie tę roślinne a pobędziesz się ich raz na zawsze!

Wiosna powoli budzi wszystko do życia. Wraz z roślinnością i zmianą pogody budzą się również kleszcze. Niestety te małe pajęczaki zaczynają swój żer z początkiem pierwszych promieni słońca. Istnieje jednak sposób na zabezpieczenie się przed kleszczami. Wystarczy zasadzić w ogrodzie bądź na działce wrotycz.

wrotycz
źródło: canva

Wrotycz to sprawdzone zabezpieczenie przed kleszczami

Wrotycz to roślina o intensywnie żółtych kwiatach. Najczęściej można ją znaleźć rosnącą przy drogach czy miedzach. Wrotycz wydziela silny zapach, który odstrasza komary, muchy, mrówki, mole i kleszcze. Wrotycz kwitnie od czerwca do sierpnia. Mimo, że jest to roślina toksyczna, w związku z zawartość tujonu, wykorzystywana jest w lecznictwie w formie naparów, wyciągów oraz suszu. Ponadto jest idealna w walce z kleszczami.

Jak zasadzić wrotycz?

Najlepiej zrobić to teraz, czyli na wiosnę. Dzięki temu będziesz mogła korzystać z jej dobrodziejstw jeszcze tego roku. Jest rośliną niewymagającą pielęgnacji. Sam fakt, że rośnie dziko przy drogach i łąkach, jest tego potwierdzeniem. Po nasiona wrotyczu możesz udać się do sklepu ogrodniczego, bądź wykorzystać już dojrzały kwiat. Wystarczy, że rozdzielisz jej kłębki i zasadzisz w ziemi.

Plusy posiadania tej rośliny w swoim ogrodzie

Przede wszystkim dzięki wrotyczy odstraszysz wszelkie niepożądane insekty w tym kleszcze. Powodem tego jest jej intensywny zapach który nie przypadł owadom do gustu. Dzięki temu uchronisz się przed ukąszeniami i chorobami, którą przenoszą pajęczaki. Możesz również wykonać domowy sprej odstraszający z wykorzystaniem wrotyczu. Wystarczy, że wcześniej zbierzesz kilka liści tej rośliny i ususzysz. Po wysuszeniu zmielisz liście i 3 łyżki suszu zalejesz dwoma szklankami wrzątku. Zaparz wszystko pod przykryciem przez 30 minut. Następnie przecedź przez sito i przelej do butelki z atomizerem.

spray na kleszcze
źródło: canva

Podczas przebywania na łonie natury spryskaj ubrania przygotowaną miksturą i ciesz się poczuciem bezpieczeństwa. Napar nie może być przechowywany zbyt długo. Najlepiej wylać mieszankę od razu po użyciu.

Należy pamiętać, że wrotycz jest rośliną trującą. Dlatego powinnaś trzymać ją z daleka od dzieci i zwierząt.

Niebezpieczeństwo które ze sobą niesie ukąszenie przez kleszcza

kleszcz
źródło: canva

Każdego roku około 13 tysięcy Polaków zgłasza się z chorobami po ukąszeniu przez kleszcza. Jednakże samo ukąszenie nie jest groźne, a patogeny, które przenosi. Te pajęczaki swoją aktywność rozpoczynają w zależności od temperatury. Jej zwiększenie powoduje, że kleszcze zaczynają się rozprzestrzeniać. W Polsce okres ten rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia i trwa do października/listopada, jednak choroby odkleszczowe są zgłaszane przez cały rok. Kleszcze są nosicielami różnych chorób zakaźnych. W Polsce jest to głównie borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi poprzez ślinę wstrzykiwaną do organizmu żywiciela w czasie ssania krwi.

Źródła: www.onet.pl