×

Ten skuteczny trik ułatwi zapamiętywanie ważnych informacji. Już nic nie wypadnie Ci z głowy!

Czy jesteś jedną z tych osób, które mają problemy z zapamiętywaniem imion? Może masz kłopot z zapamiętywaniem szczegółów z filmów lub książek albo ciągle zadajesz te same pytania, gdyż nie możesz zapamiętać na nie odpowiedzi? Nie martw się, ten problem może być rozwiązany w bardzo prosty sposób. W dalszej części artykułu dowiesz się jak poprawić swoją pamięć.

Jak zapamiętać wszystko?

Hermann Ebbingus był niemieckim psychologiem, którego praca zaowocowała opracowaniem niezawodnych metod zapamiętywania. Pod koniec 1870 roku Ebbingus zainteresował się działaniem ludzkiej pamięci i postanowił eksperymentalnie ją przestudiować.

Naukowiec stworzył listę nonsensownych słów które złożone były ze spółgłoski, samogłoski oraz spółgłoski, takich jak taz, bod i lef. Użył ich by ocenić możliwości zapamiętywania ludzkiego umysłu. W tym celu użył nieistniejących słów, ponieważ wiedział, że uczenie się nowych informacji zależy od tego, co już wiemy.

Doprowadziło to do powstania tego, co Ebbingus nazwał „krzywą zapominania”. Pokazuje ona z jaką szybkością zaczynamy zapominać nowo poznanych informacji. Naukowiec odkrył, że spora część informacji, których się nauczył, została zapomniana w ciągu 20 minut. Praktycznie połowa z nich wyleciała mu z głowy po godzinie od nauki, a w ciągu jednego dnia zapomniał już prawie dwóch trzecich materiału.

Oprócz krzywej zapominania, badacz wymyślił także inną teorię zwaną efektem odstępów. Oznacza ona, że uczymy się rzeczy lepiej i łatwiej, gdy badamy je kilkakrotnie i rozkładamy materiał do nauki na dłuższy okres.

Na przykład, wkuwanie w całą noc przed wielkim wystąpieniem lub prezentacją może nie być tak skuteczne, jak powtarzanie treści tydzień wcześniej. Biorąc to pod uwagę, efekt odstępów jest skuteczniejszy, gdy chcesz zatrzymać cenne informacje przez długi czas.

Technika zapamiętywania treści

Oto zasady, które pomogą Ci zapamiętać ważne informacje:

Skuteczne zapamiętywanie na krótki czas:

  1. Powtórzenie zaraz po nauce
  2. Drugie powtórzenie po 15-20 minutach
  3. Trzecie powtórzenie po 6-8 godzinach
  4. Powtórzenie po 24 godzinach

Skuteczne zapamiętywanie przez długi czas:

  1. Powtórzenie zaraz po nauce
  2. Drugie powtórzenie po 20-30 minutach
  3. Trzecie powtórzenie po 1 dniu
  4. Powtórzenie po 2-3 tygodniach
  5. Piąte powtórzenie po 2-3 miesiącach

Inne wskazówki dotyczące zapamiętywania:

Jeśli nadal potrzebujesz dodatkowej pomocy, aby nie zapominać o tym, gdzie zaparkowałeś swój samochód lub co miałeś kupić będąc w sklepie, oto kilka cennych wskazówek:

  1. Zrozumienie tego, czego się uczysz, ułatwia przywołanie informacji z pamięci.
  2. Określ priorytetowe informacje, których musisz się nauczyć, aby skuteczniej zapamiętywać.
  3. Weź pod uwagę, że treść znajdująca się na początku i na końcu przyswajanego materiału jest łatwiejsza do zapamiętania i należy zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się pomiędzy. To zjawisko znane jest jako efekt szeregowego pozycjonowania.
  4. Przeciwieństwa są łatwiejsze do zapamiętania
  5. Jeśli uczysz się nowego języka, powiąż słowa ze słowami, które już znasz, aby ułatwić ich zapamiętanie.
  6. Wizualizuj i używaj języka ciała podczas uczenia się czegoś. To wywoła pamięć mięśniową i ułatwi zapamiętywanie.

Teraz, gdy masz już wszystkie niezbędne informacje i znasz tajne triki, możesz zacząć ich używać!

Może Cię zainteresować