Kategorie Zdrowie

Dowiedz się, jak zmieniłoby się Twoje ciało, gdybyś w tej chwili rzucił palenie

Wszelkiego rodzaju badania wielokrotnie wykazały, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dla tych, którzy chcą pozbyć się tego nałogu, jest to ogromne wyzwanie i walka z samym sobą i swoimi słabościami. Ludziom wydaje się, że bez odpowiedniej motywacji nie uda im się wyjść z uzależnienia od papierosów.

My wierzymy, że zdrowy tryb życia może przekonać kogoś do tego, że nie warto truć siebie i ludzi w najbliższym otoczeniu. Dlatego też wykorzystamy dane z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Okazuje się, że po zaledwie 20 minutach od zapalenia ostatniego papierosa, w organizmie zachodzi szereg pozytywnych zmian.

Po 20 minutach:

Funkcjonowanie serce powoli zaczyn wracać do normy. Poprawia się przepływ krwi i puls staje się regularny. Poprawia się ukrwienie w stopach i dłoniach.

po 12 godzinach:

Poziom tlenku węgla we krwi spada, podczas gdy wzrasta poziom tlenu.

Od 2 tygodni do 3 miesięcy:

Zmniejsza się ryzyko zawału. Objawy uzależnienia od tytoniu znikają. Krążenie krwi w naczyniach obwodowych poprawia się. Poprawia się znacznie praca płuc.

Od 4 do 9 miesięcy:

Powoli ustępuje kaszel i świszczący oddech. Płuca potrzebują trochę czasu, aby pozbyć się szkodliwych substancji, które się w nich nagromadziły.

Rok:

Znika potrzeba zapalenia papierosa. Skóra nabiera zdrowego koloru i zwiększa się jej elastyczność.

5 lat:

Krążenie krwi całkowicie wróciło do normy. Ryzyko chorób serca zostaje obniżone do poziomu tych, którzy nie palą. Coraz lepiej funkcjonuje układ odpornościowy i nerwowy.

10 lat:

Znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowań na raka płuc, gardła, przełyki, nerek i trzustki.

15 lat:

Szansa na to, że w organizmie rozwinie się choroba nowotworowa, jest taka sama jak u osoby niepalącej.

Źródło i fotografie: brightside.me