Dowiedz się, jak zmieniłoby się Twoje ciało, gdybyś w tej chwili rzucił palenie
Wszelkiego rodzaju badania wielokrotnie wykazały, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dla tych, którzy chcą pozbyć się tego nałogu, jest to ogromne wyzwanie i walka z samym sobą i swoimi słabościami. Ludziom wydaje się, że bez odpowiedniej motywacji nie uda im się wyjść z uzależnienia od papierosów.
My wierzymy, że zdrowy tryb życia może przekonać kogoś do tego, że nie warto truć siebie i ludzi w najbliższym otoczeniu. Dlatego też wykorzystamy dane z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Okazuje się, że po zaledwie 20 minutach od zapalenia ostatniego papierosa, w organizmie zachodzi szereg pozytywnych zmian.
Po 20 minutach:
Funkcjonowanie serce powoli zaczyn wracać do normy. Poprawia się przepływ krwi i puls staje się regularny. Poprawia się ukrwienie w stopach i dłoniach.
po 12 godzinach:
Poziom tlenku węgla we krwi spada, podczas gdy wzrasta poziom tlenu.
Od 2 tygodni do 3 miesięcy:
Zmniejsza się ryzyko zawału. Objawy uzależnienia od tytoniu znikają. Krążenie krwi w naczyniach obwodowych poprawia się. Poprawia się znacznie praca płuc.
Od 4 do 9 miesięcy:
Powoli ustępuje kaszel i świszczący oddech. Płuca potrzebują trochę czasu, aby pozbyć się szkodliwych substancji, które się w nich nagromadziły.
Rok:
Znika potrzeba zapalenia papierosa. Skóra nabiera zdrowego koloru i zwiększa się jej elastyczność.
5 lat:
Krążenie krwi całkowicie wróciło do normy. Ryzyko chorób serca zostaje obniżone do poziomu tych, którzy nie palą. Coraz lepiej funkcjonuje układ odpornościowy i nerwowy.
10 lat:
Znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowań na raka płuc, gardła, przełyki, nerek i trzustki.
15 lat:
Szansa na to, że w organizmie rozwinie się choroba nowotworowa, jest taka sama jak u osoby niepalącej.