×

Prawdopodobnie pijesz je każdego dnia, a nawet nie wiesz na jego temat wszystkiego

Ten biały napój towarzyszy nam od tysięcy lat, a od pewnego czasu toczy się niesamowicie burzliwa dyskusja na temat tego, czy mleko na pewno jest zdrowe. Otóż okazuje się, że prawdopodobnie nie do końca…

American Academy of Pediatrics podkreśla, że nie powinno się wprowadzać mleka krowiego do diety dziecka, które nie skończyło jeszcze pierwszego roku życia. Jest ono po prostu zbyt odżywcze – idealne dla cielaczka, ale dla niemowlaka już nie…

Frank Greer, profesor pediatrii z Uniwersytetu Wisconsin, ostrzega:

Wysiłek, jaki musi wykonać organizm niemowlęcia, aby strawić krowie mleko, może doprowadzić do mikroskopijnych krwawień w jego jelicie, a w konsekwencji do niedoborów żelaza.

Dla dorosłych także…

Z kolei przeprowadzono także badania – The Nurses’ Health Studies, wskazujące na to, że ludzie, którzy największą dawkę wapnia pozyskują z produktów mlecznych są bardziej podatni na złamania.

Dlaczego właśnie tak się dzieje?

Otóż, krew człowieka zawiera wapń o stężeniu 9-10 mg, a ilość ta bardzo gwałtownie wzrasta po spożyciu produktów mlecznych, zwłaszcza samego mleka. Gdy tak się dzieje, nasz organizm stara się pozbyć niepotrzebnej „nadwyżki”. Według tych amerykańskich badaczy efektem tego jest później próchnica oraz osteoporoza. Jednak są też badania, które wskazują coś zupełnie przeciwnego. Komu wierzyć?

Silny alergen

Mleko stanowi jeden z najczęstszych alergenów. Problem dotyczy laktozy, do trawienia której potrzebujemy enzymu jakim jest laktaza.

Jak rozpoznać problem?

Zorientowanie się, że mamy problem z nietolerancją laktozy, jest dość łatwe. Po spożyciu mleka dochodzi m.in. do gazów, wzdęć, bólu brzucha, biegunki lub mdłości. Mimo tego, że coraz więcej osób ma z tym problem, wciąż wszechobecne są kampanie promujące spożywanie mleka i jego produktów.

Nietolerancja białka mleka krowiego – kazeiny

W tym przypadku reakcja alergiczna może obejmować przewód pokarmowy, układ oddechowy, a także i skórę. Co więcej, kazeina produkuje homocysteinę, która jest przyczyną zapychania się żył oraz tętnic. Od tego niedługa droga do poważnych chorób układu krążenia…

T. Colin Cambella i Thomas M. Cambella II w Nowoczesne zasady odżywiania również dużo miejsca poświęcają kazeinie, która zdaniem autorów prowokuje rozwój ognisk nowotworowych po fazie ich inicjacji.

Co więcej, badacze z Harvard School of Medicine sądzą podobnie. Według nich, spożycie około 7 szklanek mleka dziennie, może wpłynąć na rozwój raka prostaty oraz jajników.

Przerażające…

Za taki stan rzeczy ich zdaniem odpowiedzialni są ludzie, którzy chcą pozyskać jak najwięcej mleka, w krótkim czasie. Dlatego pobieraja się je nawet od zacielonych krów, a w takim płynie znajduje się duża dawka hormonów, w tym estrogenu.

Najbardziej przerażające jest jednak to, że Journal of Agricultural and Food Chemistry odkryło w mleku śladowe ilości substancji chemicznych. Były to m.in. leki przeciwzapalne: kwas nifluminowy, mefenamowy oraz ketoprofen, a nawet sterydowy hormon płciowy – estradiol.

Czy tylko nas to wszystko przeraziło? A podobno takich informacji na temat mleka jest jeszcze więcej…

Może Cię zainteresować