Kategorie Zdrowie

8 bezpiecznych z pozoru przedmiotów domowego użytku, które mogą zagrozić zdrowiu dziecka

Czasami trudno dostrzec zagrożenie dla niemowląt lub małych dzieci w przedmiotach, które znajdują się w naszych domach. Zdarza się, że dowiadujemy się o nim dopiero po fakcie. Aby takich sytuacji było w naszym życiu jak najmniej, przygotowaliśmy dla Ciebie listę przedmiotów domowego użytku, które w połączeniu z ciekawością dziecka i nie tylko mogą prowadzić do poważnych problemów.

8 bezpiecznych z pozoru przedmiotów domowego użytku, które mogą zagrozić zdrowiu dziecka

Których przedmiotów należy używać z ostrożnością w obecności dziecka? Których nie należy zostawiać w łóżeczku niemowlęcia, a które odkładać z dala od dziecka? Odpowiedzią na te pytania jest poniższa lista. Przyjrzyj jej się dokładnie i zastanów się, które z tych błędów popełniasz. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż później żałować, że się nie zareagowało. W końcu chodzi o zdrowie naszych pociech, a ono jest dla wielu z nas najważniejsze.

#1 Poduszka

Poduszka sama w sobie raczej nie stanowi dla nikogo zagrożenia. Problem może pojawić się, kiedy zostanie niewłaściwie wykorzystana. Maluchu w zasadzie nie potrzebują poduszki i powinny spać bez niej. Eksperci są zgodni co do tego, że niemowlęta powinny spać na twardej, płaskiej powierzchni do ukończenia co najmniej pierwszego roku życia, a nawet pierwszych 18. miesięcy życia. Powodów jest kilka… Dziecko może przypadkowo obrócić się twarzą do poduszki, co znacznie utrudniłoby oddychanie. Ponadto poduszka pod głową malucha może wpływać na niewłaściwe kształtowanie krzywizn kręgosłupa. Idąc dalej wkład do poduszki może stać się źródłem silnych alergicznych u naszego maleństwa. Jak widzisz, jest tego naprawdę sporo.

Pxhere

#2 Nawilżacz

Nawilżacz to bardzo przydatny element wyposażenia dziecięcego pokoju – wilgotne powietrza ma pozytywny wpływ na oddychanie i skórę dziecka. Niestety, niewłaściwe użytkowanie tego urządzenia może wyrządzić wiele złego. Mowa tutaj o wilgoci i pleśni. Aby temu zapobiec, pediatrzy zalecają stosowanie nawilżacza w towarzystwie urządzenia mierzącego wilgotność powietrza (higrometru). Dostępne w sprzedaży są również nawilżacze z wbudowanym higrostatem. Uważa się, że optymalny poziom wilgotności wynosi 50%.

#3 Pluszowe zabawki

Ta pozycja może być nie lada zaskoczeniem, a jednak znalazła się na tej liście. Dlaczego? Dużych, pluszowych zabawek nie należy umieszczać w łóżeczku dziecka z tych samych powodów co poduszek. Jest jednak coś jeszcze… Czasami naprawdę niewiele trzeba, aby pluszowy miś stracił oczka (guziki) lub pozbył się innych niewielkich, łatwych do połknięcia elementów. Ponadto „futro” takiej zabawki może zacząć wypadać, przez co może znaleźć się w oczach, nosie, a nawet buzi dziecka. Oczywiście szanse na to, że pluszowy miś w jakiś sposób wyrządzi krzywdę dziecku są bardzo niewielkie. Nie mniej jednak jeśli chodzi o nasze pociechy, zwłaszcza te najmniejsze, podczas gdy nie ma nas obok, zawsze warto zredukować takowe ryzyko do absolutnego minimum.

Pamiętaj również, że zawsze możesz wybrać dla swojego dziecka zabawki, które zostały stworzone specjalnie dla najmłodszych. Wówczas ryzyko, że w jakiś sposób zaszkodzą, jest zerowe.

snappygoat

#4 Urządzenia monitorujące

Urządzenie monitorujące ma na celu poinformować nas o tym, że dziecko płacze lub nie daj Boże dzieje mu się krzywda. Choć ryzyko, że w jakiś sposób mogłoby zaszkodzić zdrowiu czy życiu maleństwa jest niewielkie, lepiej dmuchać na zimne. Przede wszystkim nie należy mocować tego typu urządzeń po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie łóżeczka, zwłaszcza, kiedy jest podłączone do prądu. Dziecko może przypadkowo owinąć się okablowaniem. Poza tym maluchu uwielbiają wkładać do buzi i gryźć wszystko, co wpadnie w ich rączki. Jeśli już chcesz kupić tego rodzaju urządzenie, niech będzie ono bezprzewodowo lub przynajmniej umiejscowij je w miejscu niedostępnym dla malucha.

#5 Niestabilne meble

Meble w pokoju dziecięcym muszą być przede wszystkim stabilne. Mowa tutaj nie tylko o dużych meblach takich jak szafa czy komoda, na które dziecko mogłoby się wspinać, ale także o lustrach, telewizorach i innych sprzętach, które mogłyby się przewrócić lub upaść.

Pexels

#6 Zabawki na baterie

Możesz wierzyć lub nie, ale świat widział już sporo przypadków maluchów, które połknęły baterie. Baterii, które są w stanie wypalić dziurę w przewodzie pokarmowym w ciągu zaledwie 2 godzin, co może prowadzić nawet do śmierci. Zdarza się również, że dzieci umieszczają baterie w nosie lub uszach. Reasumując baterie nigdy nie powinny trafić w ręce małego dziecka. Upewnij się więc, że w zabawkach malucha nie ma baterii, a jeśli już są, sprawdź, czy są na tyle zabezpieczone, aby dziecko nie było w stanie ich wyjąć.

#7 Świece zapachowe i odświeżacze powietrza

Nie jest tajemnicą, że świece zapachowe i odświeżacze powietrza zawierają substancje chemiczne. Przy niedostatecznej cyrkulacji powietrza mogą podrażniać drogi oddechowe, nawet u dorosłych – zwłaszcza u osób ze skłonnością do alergii i astmy. Jak to się ma do najmłodszych dzieci? Płuca maluchów są na etapie rozwoju, a kontakt z substancjami drażniącymi w postaci aerozolu może im zaszkodzić. Nic więc dziwnego, że zaleca się niestosowanie świec zapachowych i odświeżaczy powietrza w pokojach dziecięcych. Jeśli koniecznie chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu w danym pomieszczeniu, przenieś dziecko i przewietrz pokój.

Pixels

#3 Magnesy

Kolorowe, magnetyczne litery i inne magnetyczne zabawki przyciągają uwagę dzieci. Niestety mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Dziecko z łatwością może połknąć niewielki magnes lub co gorsza magnesy, co może prowadzić do poważnych, zagrażających życiu uszkodzeń układu pokarmowego. Chcąc tego uniknąć, NIGDY nie pozostawiaj magnesów w zasięgu dziecka. Jeśli natomiast masz je np. na lodówce, a więc w miejscu, gdzie kolekcjonuje magnesy wiele osób, umieść je wystarczająco wysoko, aby dziecko nie było w stanie ich zdjąć.

Czy jest coś jeszcze, co umieścilibyście na tej liście?

Źródła: brightside.me