×

Opracowali szczepionkę przeciw starzeniu się. Badania na myszach potwierdziły jej skuteczność

Chyba każdy w mniejszym lub większym stopniu boi się starości, związanych z nią konsekwencji i śmierci, która jest nieunikniona. Oczywiście, to jak długo będziemy żyć i czy będzie dane cieszyć nam się zdrowiem, w dużej mierze zależy od nas samych, naszych codziennych przyzwyczajeń, nawyków żywieniowych czy aktywności fizycznej. Nie mniej jednak świat nauki od lat poszukuje rozwiązań, które mogłyby skutecznie przedłużyć nasz żywot. Czyżby właśnie zrobiono w tym kierunku znaczący krok?

Naukowcy z Japonii opracowali eksperymentalną szczepionkę, która skutecznie przedłużyła życie myszy i odwróciła oznaki niektórych chorób pojawiających się wraz z wiekiem. Jak to możliwe? Czy szczepionka jest bezpieczna i najważniejsze pytanie, czy zadziała również u ludzi? Czy medycyna właśnie oszukała czas? Odpowiadamy!

Opracowali eksperymentalną szczepionkę przeciw starzeniu się

Szczepionka, o której mowa, skierowana jest przeciw starzejącym się komórkom organizmu, których przebywa wraz z upływem lat. Komórkom, które przestały się namnażać, ale nie umierają i są usuwane przez ludzki organizm z coraz mniejszą wydajnością, co przekłada się na uwalnianie przez nie związków wywołujących stany zapalne. Cierpią na tym przede wszystkim sąsiadujące z nimi zdrowe komórki, a w konsekwencji cały organizm.

Nagromadzenie starzejących się komórek może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób związanych z wiekiem. Naukowcy od lat pracują nad znalezieniem skutecznej terapii (leku), która pozwoliłaby na usunięcie z organizmu wspomnianych komórek. Część tego typu preparatów weszła nawet w fazę badań klinicznych. Niektórzy badacze mają tymczasem zgoła inne podejście. Są zdania, że lepiej sprawdzi się w tym przypadku szczepionka, której rolą nie będzie zwalczanie starzejących się komórek, a ograniczenie ich nadmiernego gromadzenia się w tkankach w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Badanie

Japońscy naukowcy skupili się na komórkach znajdujących się w śródbłonku naczyniowym, który wyściela wnętrze naczyń krwionośnych. Sprawdzili, które białka występują na powierzchni tych komórek w dużej ilości, po czym wybrali jedno z nich określane jako GPNMB. Ich zdaniem to jedno z białek, które zdawało się kumulować szkodliwe substancje i przyczyniać się do groźnych chorób, w tym niektórych nowotworów czy miażdżycy. Potwierdziły to badania. Po pobraniu próbek od pacjentów z miażdżycą odkryto, że we wspomnianych komórkach znajdowała się znacznie więcej białka GPNMB.

Czy usunięcie komórek zawierających to białko pomogłoby zmniejszyć gęstość płytek miażdżycowych, a tym samym zapobiec śmiertelnemu zagrożeniu?

Odpowiedź miało dać badanie na mysim modelu miażdżycy. Po tym, jak podano gryzoniom szczepionkę, ich układ odpornościowych zaczął wytwarzać przeciwciała przeciwko cząsteczkom białka GPNMB. Przeciwciała, które przylegały do białka i oznaczały komórki, które powinny zostać usunięte. Szczepionka spełniła swoje zadanie. Po jej zastosowaniu zauważono, że znacząco spadła nie tylko liczba komórek zawierających białko GPNBM, ale także liczba płytek miażdżycowych.

Wpływ szczepionki na ogólne oznaki starzenia

Badacze zaszczepili również myszy w średnim wieku, po czym po kilku miesiącach przetestowano ich zwinność. Różnica była znacząca. Zauważono, że zaszczepione myszy były szybsze, bardziej zwinne i żyły nieco dłużej od pozostałych. Co więcej, nie odnotowano żadnych skutków ubocznych szczepionki.

Badania kliniczne na ludziach

Choć badania na myszach są bardzo obiecujące, wciąż nie wiadomo, kiedy szczepionka trafi do badań klinicznych na ludziach. Prawdopodobnie nie będzie to miało miejsca w najbliższej przyszłości.

Naukowcy chcą w tym czasie skupić się na stworzeniu i przetestowaniu innych, aczkolwiek podobnych preparatów, które miałyby oddziaływać na inne typy starzejących się komórek. Które dokładnie? To pytanie wciąż pozostaje otwarte.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.nature.com
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować