Kategorie Zdrowie

Szczepionka przeciw grypie w aerozolu już w aptekach. Produkt nie jest dla wszystkich

Na każdy sezon grypowy tworzona jest nowa szczepionka przeciw grypie. Spowodowane jest to dużą zmiennością antygenową wirusa grypy. Zadaniem szczepionki jest przede wszystkim wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy, a tym samym niedopuszczenie do jej powikłań. W tym roku zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko grypie jest wyjątkowo duże, a o niewystarczającej ilości preparatów mówiło się już przed sezonem jesienno-zimowym.

Tymczasem w aptekach pojawiła się donosowa szczepionka przeciwko grypie o nazwie FluenzTetra. Co o niej wiadomo? Czy szczepionka w formie aerozolu rozwiąże problem braków w tradycyjnych szczepionkach? Niekoniecznie…

Szczepionka przeciw grypie w aerozolu już w aptekach. Produkt nie jest dla wszystkich
Public Domain Pictures

Szczepionka przeciw grypie w aerozolu

Szczepionka przeciw grypie w aerozolu jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku od 2 do 18 lat i jest wydawana wyłącznie na receptę. Cena takiej szczepionki to około 100 złotych, ale dla dzieci, które ukończyły 24 miesiące, przysługuje 50% zniżki. U takich dzieci można zastosować szczepionkę inaktywowaną lub żywą atenuowaną szczepionkę donosową – Fluzenz Tetra. Różnica między nimi została przedstawiona na poniższym obrazku:

Instagram

Zalecenia

Szczepionka przeciw grypie w aerozolu jest zalecana wszystkim dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 18 lat. Eksperci zaznaczają, że powinna być zrealizowana na początku sezonu grypowego.

Źródła: Szczepienia GOV/ Instagram Aptekarz.pl
Fotografie: pixabay.com