Łącznie do Polski ma trafić blisko 4 miliony dawek szczepionek przeciw grypie. Pierwsze partie szczepionek są już dostępne w aptekach, natomiast już w drugiej połowie będziesz można przyjąć preparat w placówkach medycznych. Wiadomo już również, że rozszerzyło się grono osób, dla których szczepionka przeciw grypie jest w pełni refundowana.
Co wiadomo o tegorocznej szczepionce przeciw grypie? Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie? Kiedy się zaszczepić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Co wiadomo o tegorocznej szczepionce przeciw grypie?
Przed nami sezon grypowy. Jak będzie wyglądał w dobie pandemii, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że eksperci zalecają do zaszczepienia się przeciwko grypie i to nie tylko ze względu na wspomniany wirus grypy. Prof. Adam Antczak zwraca uwagę, że osoby zaszczepione przeciw grypie łagodniej przechodzą także COVID-19.
Szczepionki przeciw są już dostępne. Co o nich wiadomo?

Skład szczepionki przeciw grypie jest co roku ustalany i dostosowywany do sytuacji epidemiologicznej przez przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Od kilku lat WHO stawia na preparaty czterowalentne, które zapewniają ochronę przed czterema szczepami wirusa – dwoma szczepami typu A i dwoma typu B. W tym roku część szczepionki odpowiedzialna za szczepy B pozostała bez zmian w porównaniu do szczepionki z ubiegłego sezonu. Wyselekcjonowano natomiast dwa nowe szczepy A.
Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z czwartą falą zachorowań na COVID-19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy, dlatego warto zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem grypy poprzez szczepienie – tłumaczy prof. Adam Antczak

Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie?
Na w pełni refundowane szczepienie przeciw grypie mogą liczyć:
- seniorzy powyżej 75. roku życia,
- kobiety w ciąży (od tego roku)
Skąd decyzja o wpisaniu kobiet w ciąży na listę osób, które mogą przyjąć szczepionkę przeciw grypie bezpłatnie?
Kobiety ciężarne podczas trwania epidemii COVID-19 oraz zachorowań na grypę stanowią szczególną grupę obarczoną wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz jej powikłań. Czterowalentna szczepionka przeciw grypie jest bezpieczną metodą zapobiegania grypie, zarówno u matki, jak i jej dziecka, co więcej szczepienie matki chroni nie tylko ją, ale również jej dziecko po narodzeniu – podkreśla prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy Konsultant w dziedzinie perinatologii
Wśród nas są również osoby, którym przysługuje refundacja w wysokości 50% wartości szczepionki. Taka refundacja przysługuje:
- seniorom w wieku 65-74 lata,
- osobom w wieku 18-64 lat,
- osobom ze stwierdzonymi chorobami współistniejącymi,
- dzieciom w wieku od 2 do 5 lat (w formie donosowej i domięśniowe)

Z bezpłatnych szczepień w placówkach medycznych będą mogli natomiast skorzystać:
- osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych,
- diagności laboratoryjni,
- nauczyciele,
- pracownicy pomocy społecznej,
- osoby z domów pomocy społecznej,
- funkcjonariusze i żołnierze,
- pacjenci powyżej 75. roku życia
Kiedy zaszczepić się przeciw grypie?
Zaleca się, aby przyjąć szczepionkę na grypę w dowolnym momencie sezonu, a więc od września do końca grudnia, bowiem szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju przypada na okres od stycznia do marca. Warto więc przyjąć szczepionkę możliwe jak najszybciej, aby doszło do odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu. Z tego też względu wiele osób zachęca do przyjęcia szczepionki do końca października.
Przypomnijmy, że ze względu na zmienność antygenową wirusa, szczepionka na grypę powinna być ponawiana co roku.
________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy