Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Małe, choć istotne różnice pomiędzy szczepionką Moderny a szczepionką Pfizera przeciwko COVID-19

Zarówno szczepionka firmy Pfizer, jak i firmy Moderna zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), co daje daje zielone światło na dopuszczenie do obrotu na terenie UE. Jakie są między nimi różnice?

Pierwsze szczepienia

26 grudnia minionego roku do Polski trafiło blisko 10 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. Szczepienia rozpoczęto już dnia następnego. Jak podało ministerstwo zdrowia, do dnia wczorajszego liczba osób zaszczepionych w naszym kraju przekroczyła 160 tys. osób.

Zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Co warto wiedzieć?

szczepionka Pfizer a Moderna
nn.by

Szczepionka Moderny trafi do Polski już w przyszłym tygodniu

Pierwsza dostawa szczepionki firmy Moderna powinna wynieść około 29 tysięcy dawek. Spodziewamy się jej w przyszłym tygodniu – przekazał w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski

Do końca marca powinno z kolei dotrzeć do naszego kraju około 840 tysięcy dawek szczepionki Moderna.

Wikimedia Commons

Małe, choć istotne różnice pomiędzy szczepionką Moderny a szczepionką Pfizera przeciwko COVID-19

Różnice pomiędzy szczepionką Pfizera, a Modery są niewielkie. Dotyczą przede wszystkim zawartości substancji pomocniczych. I tak oto preparat firmy Moderna ma więcej bezpiecznych dla naszego zdrowia „przezroczystych” stabilizatorów, co finalnie przekłada się na to, że ma mniej restrykcyjne warunki przechowywania. O jakich różnicach w temperaturze mowa?

Nieotwartą fiolkę tej firmy należy przechowywać maksymalnie sześć miesięcy w temperaturze od -25 st. C do -15 st. C, a w przypadku szczepionki Pfizer temperatura ta wynosi ok. -70 st. C – wskazuje Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL)

szczepionka Pfizer a Moderna
Wikimedia Commons

Różnica dotyczy również minimalnego wieku, jaki jest wymagany do przyjęcia szczepionki. Preparat Pfizera można podawać już osobom od 16. roku życia, podczas gdy szczepionka Moderny będzie przysługiwać tylko osobom pełnoletnim (od 18. roku życia). Skąd taka różnica? Otóż wynika ona tylko i wyłącznie z faktu, że badaniom klinicznym poddane były osoby pełnoletnie.

Kolejna różnica dotyczy czasu przechowywania po wyjęciu z zamrażarki. Nieotwarty preparat Moderny w temperaturze 2-8 st. Celsjusza można przechowywać nawet do 30 dni. W przypadku szczepionki Pfizera jest to maksymalnie 5 dni. Nie mniej jednak zarówno jedną, jak i drugą szczepionkę, w temperaturze pokojowej można „przetrzymywać” nie dłużej niż 2 godziny.

Mechanizm działania i skuteczność obydwu szczepionek jest praktycznie taka sama.

Zawierają one instrukcję tworzenia białka znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2, na którą nasz organizm odpowiada, tworząc przeciwciała – wyjaśnia ekspert

Obie szczepionki mają zbliżoną skuteczność. Wynosi ona ok. 95 proc. Wymienia się też podobne działania niepożądane (najczęstsze to: ból głowy, stawów, mięśni, zmęczenie, dreszcze, gorączka, zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia – podkreśla Cessak

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: www.vitrosens.com