Kategorie NowotworyZdrowie

Szczepionka na raka w fazie testów klinicznych. Testy na zwierzętach są bardzo obiecujące

Nowotwory to główna przyczyna zgonów na świecie. Szacuje się, że na skutek walki z rakiem umiera rocznie blisko 10 milionów ludzi! W samej Polsce nowotwory zabijają rocznie około 100 tysięcy osób. Przerażające, prawda? Czy to się kiedyś zmieni?

Wciąż nie ma leku na raka, który dawałby gwarancję wygrania walki z nowotworem lub też skutecznie zapobiegał zachorowaniu na raka. Są jednak spore szanse, że już niebawem to się zmieni. Australijscy naukowcy poinformowali, że opracowana przez nich szczepionka na raka, która pomoże leczyć m.in. białaczkę, nowotwory piersi, jajników czy trzustki, dała bardzo obiecujące wyniki. Szczepionka z sukcesami przeszła już fazę testów na zwierzętach. Obecnie wchodzi w fazę testów klinicznych na ludziach.

Najnowsze światowe osiągnięcia w dziedzinie badań biomedycznych

Nad szczepionką na raka pracowali australijscy naukowcy z Mater Research z The Translational Research Institute i The University of Queensland. O wynikach prac badaczy możemy przeczytać w czasopiśmie „Clinical & Translational Immunology”.

The University of Queensland

Koordynatorka badań, prof. Kristen Radford z Translational Research Institute, ma nadzieję, że szczepionka pomoże w leczeniu zarówno nowotworów krwi, jak chociażby białaczkę szpikową czy dziecięcą, ale także guzy nowotworowe, które każdego dnia odbierają tysiące ludzkich istnień.

Pixabay

Specyfikacja szczepionki

Nowa szczepionka jest połączeniem ludzkich przeciwciał i białka swoistego dla nowotworu. Dlatego są w niej pokładane tak duże nadzieje? Otóż szczepionka w przeciwieństwie do innych tego typu szczepionek skutecznie rozpoznaje komórki nowotworowe, przez co atakuje bezpośrednio znajdujące się na powierzchni antygeny. Kolejną, niewątpliwą zaletą szczepionki australijskich naukowców jest fakt, że nie jest ona przygotowywana pod konkretnego pacjenta, ale jako gotowy do użycia preparat, co finalnie będzie miało przełożenie na niższe koszty produkcji i niższą cenę.

Pikist

Dzień, na który czeka cały świat

Kiedy szczepionka trafi do produkcji na masową skalę? Niestety na dzień dzisiejszy chyba nikt jeszcze nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Na chwilę obecną najważniejsze jest, aby testy kliniczne na ludziach dały tak obiecujące wyniki jak te przeprowadzone na zwierzętach. Czekamy na tę informację z niecierpliwością. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na temat wypuszczenia terminu wypuszczenia szczepionki na rynek.

Źródła: "Clinical & Translational Immunology"
Fotografie: pixabay.com