×

Przełom w leczeniu raka. Nowa szczepionka niszczy komórki nowotworowe i zapobiega nawrotom choroby

Odkrycie zespołu naukowców z amerykańskiego ośrodka Brigham and Women’s Hospital może okazać się przełomem w leczeniu raka. Naukowcy stworzyli szczepionkę, która skutecznie niszczy guzy nowotworowe i zapobiega ich nawrotom. Nowa metoda sprawdziła się w przypadku gryzoni, następnym etapem badań będzie model ludzki.

Choroby nowotworowe wciąż są jednym z najpoważniejszych schorzeń na świecie, który co roku zbiera ogromne żniwo wśród ludzi. Według danych co roku na raka umiera średnio 10 milionów osób. Nic więc dziwnego, że naukowcy na całym świecie, nieustannie szukają skutecznego leku, który mógłby zapobiec nowotworom.

Wyniki szczepionki opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine dają duże nadzieje dla pacjentów z chorobą nowotworową

źródło: canva

źródło: canva

Szczepionka jest skuteczna w leczeniu nowotworów mózgu, choć badania wykazują, że może być także stosowana w leczeniu innych rodzajów raka. Według niedawno opublikowanych badań szczepionka wykazała się dużą skutecznością w zwalczaniu guzów mózgu u szczurów laboratoryjnych.

Jej działanie opiera się na immunoterapii, która wykorzystuje naturalną odporność organizmu do walki z nowotworami. Preparat wywołuje ukierunkowane odpowiedzi immunologiczne, które skutecznie niszczą guzy nowotworowe.

Za pomocą inżynierii genetycznej przeprogramowaliśmy komórki nowotworowe tak, aby zabijały komórki guza oraz stymulowały system immunologiczny do niszczenia pierwotnych guzów, jak również zapobiegania nawrotom choroby. – wyjaśnia dr Khalid Shah, współautor metody, dyrektor Centrum Komórek Macierzystych i Immunoterapii Translacyjnej (CSTI).

źródło: canva

źródło: canva

Dzięki tej metodzie żywe komórki nowotworowe mają zdolność do niszczenia istniejących guzów. Co więcej, zmodyfikowane komórki posiadają na swojej powierzchni cząsteczki, które ułatwiają przeciwciałom zapamiętanie i niszczenie nowo powstałych komórek rakowych. To natomiast ma pomóc zapobiec nawrotowi choroby.

W modelu zwierzęcym terapia okazała się skuteczna i bezpieczna. Ponadto szczepionkę można zastosować nie tylko w przypadku guzów mózgu, ale również innych nowotworów litych.

W pracy, którą podejmujemy w naszym centrum, nawet jeśli ma ona wysoce techniczny profil, nigdy nie tracimy z oczu pacjenta. Naszym celem jest, aby to innowacyjne podejście wykorzystać do stworzenia terapii – szczepionki niszczącej raka, która będzie miała długotrwały wpływ na medycynę – podsumowuje dr Shah.

Szczepionka jest obecnie w fazie badań klinicznych i trwają prace nad jej dalszym doskonaleniem. Jeśli okaże się skuteczna i bezpieczna także w przypadku ludzi, może to być pierwszy krok w kierunku lepszego i skuteczniejszego leczenia raka.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować