Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

2 w 1, czyli szczepionka na grypę i COVID-19 w jednym preparacie. Moderna rozpoczęła testy

Wiele mówi się o konieczności odnowienia szczepień przeciwko COVID-19 w celu przedłużenia ochrony przed mutującym wirusem SARS-CoV-2. Mutacji ulega również wirus grypy, w związku z czym tysiące osób co roku poddaje się szczepieniom.

Do tej pory jeszcze nikomu nie udało się stworzyć preparatu, który mógłby skutecznie chronić zarówno przed COVID-19, jak i najczęściej występującymi szczepami wirusów grypy. Niebawem może się to jednak zmienić. Prawdopodobnie już wkrótce doczekamy pierwszej szczepionki, która może chronić jednocześnie przez zakażeniem COVID-19 i przed grypą. Start prac nad innowacyjnym środkiem o podwójnym działaniu ogłosiła już Moderna. Koncern zamierza być pionierem w tej dziedzinie.

Mass vaccination campaigns with Moderna vaccines | 💾 Marco … | Flickr

2 w 1, czyli szczepionka na grypę i COVID-19 w jednym preparacie

Firma Moderna, jeden z największych koncernów farmaceutycznych, jest pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła pracę nad szczepionką 2 w 1. Szczepionką, która będzie zawierała w sobie tzw. dawkę przypominającą dla osób już zaszczepionych przeciwko COVID-19 i eksperymentalny lek działający w sposób zbliżony do działania standardowej szczepionki na grypę. Tak przygotowana szczepionka miałaby być podawana w jednej dawce raz na rok.

To byłaby dla nas wielka szansa, gdyby udało nam się wprowadzić na rynek wysoce skuteczną coroczną szczepionkę przypominającą przeciwko chorobom układu oddechowego – zapewniał podczas konferencji prasowej Stephane Bancel, dyrektor generalny amerykańskiej firmy Moderna

2 w 1, czyli szczepionka na grypę i COVID-19 w jednym preparacie. Moderna rozpoczęła testy
Flickr

Moderna prowadzi już prace badawcze nad stworzeniem szczepionki zabezpieczającej przed infekcją wirusem RSV. Wirus RSV powoduje niebezpieczne dla osób w każdym wieku, zwłaszcza dla wcześniaków, infekcje układu oddechowego. W ostatnim czasie wirus RSV wywołał falę zakażeń wśród amerykańskich dzieci, co zaniepokoiło pediatrów, ponieważ w tym samym czasie w USA rozprzestrzeniał się również wariant Delta koronawirusa.

2 w 1, czyli szczepionka na grypę i COVID-19 w jednym preparacie. Moderna rozpoczęła testy
Flickr

Szczepionka Moderna przeciwko COVID-19

Szczepionka Moderna, podobnie jak szczepionka Pfizer, wykorzystuje nieaktywną cząstkę mRNA (materiału genetycznego) wirusa. Po wstrzyknięciu preparatu organizm zostaje pobudzony do walki z białkiem obcym – białkiem znajdującym się na powierzchni wirusa, które jest wykorzystywane do przeniknięcia do organizmu człowieka.

Uzyskanie pełnej ochrony po szczepieniu osiągane jest po przyjęciu dwóch dawek preparatu. Szczepionka cechuje się wysokim poziomem skuteczności szacowanym na poziomie 95%

Co wiadomo o tegorocznej szczepionce przeciw grypie?

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: twitter.com, NBC News