Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Badacze: jedna ze szczepionek daje największe korzyści z dawki przypominającej

Wiadomo już, że trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 będzie dostępna dla każdego, kto wyrazi chęć jej przyjęcia. Tymczasem wyniki badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że osoby, które wcześniej zaszczepiły się szczepionką Johnson&Johnson, mogą najwięcej skorzystać z przyjęcia dawki przypominającej w postaci innej szczepionki typu RNA. Przyjrzyjmy się bliżej badaniu, które wykazało, że różnica jest diametralna!

Badanie

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA. Jego celem było ocena możliwości i ochrony podania szczepionek w różnych kombinacjach – zastosowania w dawce przypominającej innej szczepionki niż w dawkach wcześniejszych.

Badacze: jedna ze szczepionek daje największe korzyści z dawki przypominającej
Pixabay

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 458 dorosłych osób, które zostały wcześniej zaszczepione jednym z trzech preparatów tj. szczepionką firmy Pfizer, Moderna lub Johnson&Johnson. Każda z grup została podzielona na trzy nowe grupy. Następnie każda z mniejszych grup otrzymała odpowiednio jedną z trzech dostępnych szczepionek. Była to tzw. dawka przypominająca. Po 15 dniach zbadano poziomy przeciwciał u osób zaszczepionych.

Co zauważono?

  • u osób zaszczepionych po raz pierwszy szczepionką Johnson & Johnson poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie po dawce przypominającej tej samej szczepionki,
  • 35 razy po przypominającej dawce Pfizera,
  • 76 razy po przypominającej dawce Moderny
Wiadomości – Strona 2 – Łeba Miasto Żywiołów

Moderna w trzeciej dawce

Agencja Żywności i Leków (FDA) przekazała, że preparat przeciwko COVID-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów niezbędnych do dopuszczenia do trzeciej dawki. Zauważono, że dodatkowa dawka tylko w znikomym stopniu zwiększa poziom przeciwciał.

Trzecia dawka dla wszystkich w Polsce już niebawem

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał już prawdopodobny termin dostępności trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, po tym, jak resort zdrowia uzyskał akceptacje Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wszystko wskazuje na to, że już w przeciągu dwóch kolejnych tygodni każdy Polak będzie mógł zgłosić się na szczepienie przypominające.

To jest naprawdę kwestia przyszłego tygodnia bądź końca października. Mówimy o najbliższych dwóch tygodniach – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w programie „Newsroom WP”

Resort zdrowia uzyskał już akceptacje Europejskiej Agencji Leków (EMA).

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: zdrowie.wprost.pl