Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

Trwają prace nad szczepionką na Alzheimera. Wyniki badań i prognozy są bardzo obiecujące

Wciąż nie ma leku, który chroniłby nas przed chorobą Alzheimera lub pozwalałby na całkowite jej wyleczenie. Na dzień dzisiejszy ,ożliwe jest jedynie spowolnienie postępu schorzenia, które prowadzi do degradacji komórek mózgowych. Nadzieję niesie słowacki koncern farmaceutyczny AXON Neuroscience pracujący nad eksperymentalną szczepionką przeciwko tej obrzydliwej chorobie. Na jakim etapie są prowadzone prace?

Szczepionka na Alzheimera

Szczepionka na Alzheimera pod nazwą AADvac1 ma za zadanie usuwać w sposób bezpieczny gromadzące się wewnątrz komórek nerwowych nieprawidłowe białko tau (badania wykazały, że wysoki stężenie białek Tau oznacza zwiększone prawdopodobieństwo choroby Alzheimera). Skuteczność w tym zakresie potwierdziły już badania kliniczne drugiej fazy. Wykazały one wysoki poziom przeciwciał atakujących białka tau jeszcze zanim uformują one charakterystyczne dla siebie spoty, które zatykają neurony, a w konsekwencji zaburzają funkcję poznawcze.

Trwają prace nad szczepionką na Alzheimera. Wyniki badań i prognozy są bardzo obiecujące
Flickr

Co prawda badania potwierdziły skuteczność szczepionki w walce z białkami Tau, wciąż nie wiadomo, czy finalnie szczepionka będzie zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych, choć wiele na to wskazuje. Na uwagę zasługują zmiany, jakie po podaniu szczepionki wykryto za pomocą standardowych testów funkcji mózgu u pacjentów ze zdiagnozowaną już chorobą Alzheimera.

Szczepionka spowolniła spadek funkcji poznawczych o około 30 proc., który wykazał zarówno test kliniczny, jak i funkcjonalny – powiedział główny autor badania dr Petr Novak

To z kolei potwierdzałoby wcześniejsze założenia, że patologia białka tau w dużej mierze odpowiada za spadek zdolności poznawczych

Potwierdzono również bezpieczeństwo stosowania szczepionki.

szczepionka na Alzheimera
Max Pixel

Kolejne badania

Koncern AXON Neuroscience ma w planach w najbliższej przyszłości przeprowadzić kolejne badania kliniczne. W badaniach mają wziąć udział chorzy na Alzheimera pacjenci, u których dochodzi do charakterystycznych zmian w mózgu w postaci uszkodzeń i stopniowego zaniku kory mózgowej. Wyniki badania będą kluczowe. Jeśli te będą pomyślne, firma koncern prawdopodobnie wystąpi do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zatwierdzenie szczepionki.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, P. Novak et al, ADAMANT: a placebo-controlled randomized phase 2 study of AADvac1, an active immunotherapy against pathological tau in Alzheimer's disease, Nature Aging (2021), dostęp: 07.07.2021 r.
Fotografie: pixabay.com