Kategorie NowotworyZdrowie

Szczepionka mRNA na raka działa! Prowadzone są pierwsze próby kliniczne na chorych ochotnikach

Obecnie najpopularniejsze szczepionki mRNA to szczepionki przeciwko COVID-19 – szczepionki Pfizer/BioNTech oraz Moderny. Ta sama technologia została zastosowana do walki z nowotworami i co najistotniejsze, daje bardzo obiecujące wyniki.

Jak działają szczepionki mRNA?

Szczepionka RNA lub mRNA to szczepionka nowego typu, która daje odporność nabytą. W tym celu wykorzystywana jest sekwencja kwasu rybonukleinowego (RNA) kodująca białka patogenu. Szczepionka zwykle zawiera nośnik RNA, np. nanocząsteczki lipidowe, przy pomocy którego RNA jest wprowadzane do organizmu. Gdy mRNA trafia do cytoplazmy komórek, w rybosomach jest „odczytywane” i w efekcie powstają odpowiednie białka. Reasumując szczepionka RNA różni się od tradycyjnych szczepionek tym, że w przypadku szczepionek RNA antygenu/białka patogenu są produkowane przez organizm osoby zaszczepionej, a w przypadku tradycyjnych szczepionek antygeny wyprodukowane w laboratorium są dostarczane w szczepionce.

Max Pixel

Szczepionka mRNA na raka. Guzy nowotworowe całkowicie zniknęły u 19 na 20 myszy

Wyniki badań nad szczepionką mRNA na raka zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science Translational Medicine”.

Pierwsze testy szczepionki mRNA w walce z nowotworami, za którą stoi firma BioNTech i Sanofi, zostały przeprowadzone na 20 myszach z nowotworami złośliwymi (czerniakami). Wyniki były bardzo obiecujące, bowiem po wstrzyknięciu mRNA kodującego produkcję cytokin w nowotwory złośliwe u 19 myszy nowotwory całkowicie zniknęły w mniej niż 40 dni.

Kolejne badania tej samej szczepionki zostały przeprowadzone na myszach z czerniakami i nowotworami płuc. Gryzoniom podobnie wstrzyknięto preparat w czerniaki. Szczepionka mimo to ograniczyła także wzrost guzów w płucach, co może świadczyć o tym, że cytokiny pojawiły się również w całym organizmie.

Co istotne, w żadnym przypadku nie zaobserwowano niepożądanych skutków ubocznych.

Szczepionka mRNA na raka działa! Prowadzone są pierwsze próby kliniczne na chorych ochotnikach
Pixabay

Prowadzone są badania kliniczne z udziałem ludzi

Kiedy testy na zwierzętach dały obiecujące wyniki, przyszedł czas na badania kliniczne z udziałem ludzi. Badania, które w pierwszej kolejności mają ocenić bezpieczeństwo, które jest oczywiście kluczowe. Szczepionkę podano 231 osobom z zaawansowanym czerniakiem. Wstępne wyniki pierwszych 17 pacjentów potwierdziły, że preparat jest bezpieczny dla ludzi – wyniki zostały przedstawione na konferencji Society for Immunotherapy of Cancer.

Teraz kolej na badania kliniczne drugiej i trzeciej fazy, które pozwolą stwierdzić, czy metoda jest skuteczna w walce z nowotworami w przypadku ludzi. Na wyniki przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Tego typu próby potrafią trwać nawet kilka lat. Jesteśmy jednak dobrej myśli i wierzymy, że już wkrótce walka z nowotworami, które są plagą XXI w., będzie zdecydowanie bardziej skuteczna.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.newscientist.com, www.science.org