Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 może być skuteczna nawet w 100%. Co już o niej wiemy?

Szczepionka Johnson&Johnson to kolejny z preparatów, który bardzo poważnie liczy się grze o rozpowszechnienie szczepionki przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że eksperymentalny preparat wszedł w najbardziej zaawansowaną, trzecią fazę testów już we wrześniu. Choć wyniki szerszych badań powinny być znane dopiero w lutym, już dziś szczepionka zapowiada się bardzo obiecująco.

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Johnson&Johnson może być skuteczna nawet w 100 proc – wynika ze wstępnych badań klinicznych

Skuteczność i działania niepożądane szczepionki Johnson&Johnson

Obserwacji po podaniu jednodawkowej szczepionki poddano 805 osób. Badacze oszacowali, że po 29 dniach od zaszczepienia skuteczność szczepionki wynosiła 90 procent, a po 57 dniach nawet 100%, co oznaczałoby, że taka osoba jest zupełnie odporna na koronawirusa SARS-CoV-2. Możliwe skutki uboczne, które zaobserwowali autorzy badania, to gorączka, bóle mięśni oraz ból w miejscu ukłucia. Badacze podkreślają jednak, że działania niepożądane szybko znikają.

Wyniki badania opublikowano „New England Journal of Medicine”.

Youtube

Szczepionka Johnson&Johnson a inne preparaty. Można wyróżnić dwie kluczowe różnice

Choć szersze wyniki badań przeprowadzone na większej grupie ochotników zostaną opublikowane w lutym 2021 roku, wstępne wnioski są już znane. Dyrektor ds. naukowych Johnson&Johnson, Paul Stoffels, uspokaja, że szanse na uzyskanie dobrych efektów „są bardzo duże”.

Niewątpliwą zaletą szczepionki Johnson&Johnson jest fakt, że nie musi być przechowywana w niskiej temperaturze, tak jak ma to miejsce w przypadku preparatów firmy Moderna czy Pfizer i BioNTech, którymi szczepi się m.in. w Polsce. Kolejną zaletą, a zarazem różnicą w porównaniu do dostępnych obecnie szczepionek, jest fakt, że szczepionka Johnson&Johnson będzie podawana w jednej dawce, co mogłoby znacznie przyśpieszyć realizację programu szczepień. Programu, który jak wiemy w Polsce jest realizowany powoli, żeby nie powiedzieć bardzo powoli.

Youtube

Szczepionka Johnson&Johnson w krajach Unii Europejskiej

Obecnie szczepionka jest w ostatniej fazie testów klinicznych. W lutym firma Johnson & Johnson chce wystąpić do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie preparatu do użytku w Unii Europejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze jej dawki będą dostępne dla krajów UE już w kwietniu. O jakiej dostępności do preparatu mowa? Amerykański gigant twierdzi, że w pierwszej połowie roku będzie w stanie dostarczyć kilkaset tysięcy dawek szczepionki, a do końca 2021 roku około jednego miliona.

Youtube

Zobacz różnicę pomiędzy szczepionką Moderna, a szczepionką Pfizer i BioNTech przeciwko COVID-19.

Źródła: businessinsider.com.pl, "New England Journal of Medicine"
Fotografie: www.youtube.com