×

Ta szczepionka chroni przed rakiem i są na to dowody! Wyniki badań zaskoczyły nawet naukowców

Naukowcy od lat pracują nad lekiem lub szczepionką przeciwko nowotworom. Tymczasem dotarły do nas bardzo obiecujące wieści na temat badań, które zaskoczyły nawet naukowców. Okazało się, że po podaniu szczepionki 12-13 letnim dziewczynkom ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy spadło prawie o 90%! To bardzo dobra wiadomość zważywszy na fakt, że rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Nowotwór szyjki macicy zbiera żniwo także w Polsce. Rocznie nowotwór szyjki macicy odbiera życie 2000 Polek.

Szczepionka, która chroni przed rakiem. Są na to dowody!

Badane zostało opublikowane w jednym z najbardziej znanych i prestiżowych magazynów medycznych „The Lancet”. W badaniu wzięły udział Brytyjki w wieku 12-13 lat, które przyjęły szczepionkę przeciw HPV – human papilloma virus, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus przenosi się głównie drogą płciową i bardzo często przez długi okres czasu nie daje żadnych objawów. Nie mniej jednak w tym czasie potrafi wyrządzić wiele złego. Wirus HP sprzyja przede wszystkim nowotworzeniu się komórek. U kobiet jego ofiarą pada najczęściej szyjka macicy.

Badanie na 12-13 latkach, które przyjęły szczepionkę przeciw HPV, wykazało, że szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy aż o 87%!

Szczepionka jest refundowana w Polsce

Szczepionka przeciwko HPV zalecana jest dzieciom, które skończyły 9. rok życia. Ważne jest, aby przyjąć ją przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, bowiem choroba przenoszona jest drogą płciową. Dla tej grupy wiekowej już od listopada przysługuje 50-procentowa refundacja bez względu na płeć. Przyjęcie preparatu zaleca się również chłopcom, bowiem wirus jest niebezpieczny również dla płci męskiej – może być przyczyną nowotworu prącia.

More girls and boys getting the HPV vaccine in Denmark - The Post

Rak to główna przyczyna zgonów na świecie

Na skutek chorób nowotworowych umiera prawie 10 milionów osób rocznie. Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie nowotwory diagnozuje się u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów, a około milion żyje ze zdiagnozowaną chorobą. Umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest w Polsce wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej, o około 20% u mężczyzn i około 10% u kobiet.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: cphpost.dk

Może Cię zainteresować