×

Niedługo przed szczepieniem na COVID-19 ukąsił mnie kleszcz. Czy mimo to mogę się zaszczepić?

Sezon kleszczowy trwa. Wybierając się więc w okolice, w których istnieje możliwość ugryzienia przez kleszcza, należy odpowiednio się ubrać. Zdarza się jednak, że mimo wszelkich środków ostrożności i tak zostaniemy zaatakowani przez pajęczaka.

Co zrobić w sytuacji, gdy stanie się to na niedługo przed planowanym terminem szczepienia na COVID-19? Czy można wówczas iść na szczepienie bez obaw, czy bezpieczniej będzie przełożyć termin szczepienia? Głos w tej sprawie w wywiadzie dla Radia Zet zabrał dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czy kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza można iść na szczepienie na COVID-19?

Z takim pytaniem do Radia Zet zgłosiła się do Radia Zet pani Barbara. Odpowiedzi udzielił dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Taką osobę skierowałbym na konsultację do lekarza, który sprawdzi, czy pojawił się rumień, dopyta, czy kleszcz był napęczniały. Krótkotrwałe ugryzienie kleszcza, które nie zakończyło się pobraniem krwi, nie jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19

Są jednak pewne wyjątki. Bez wątpienia jest nim zakażenie różnego rodzaju chorobami roznoszonymi przez kleszcze. Ekspert uważa, że zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja w przypadku, gdy u pacjenta zostanie wykryta borelioza – najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. W przypadku gdy choroba została wykryta stosunkowo niedawno i jest leczona antybiotykami, doktor zaleca, aby nie szczepić się w ciągu 3-4 najbliższych tygodni.

Świeża borelioza jest przeciwwskazaniem, bo mamy już jeden proces infekcyjny w organizmie i podawanie w tym czasie szczepionki byłoby niekorzystne dla pacjenta

Jak usunąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza w domu? Dzięki naszym wskazówkom zrobisz to tak jak należy. Pamiętaj aby po usunięciu zachować kleszcza na wypadek infekcji.  W sytuacji gdyby pojawiły się niepożądane objawy boreliozy, odkleszczowego zapalenia mózgu lub innej infekcji, będzie możliwość zbadania danego kleszcza w celu zweryfikowania, jakie choroby przenosi. Wyjętego kleszcza zamknij w plastikowym worku lub pojemniku i przechowuj go tam prze kilka najbliższych tygodni.

Źródła: Radio ZET, Fakt

Może Cię zainteresować