Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Sytuacja epidemiologiczna po świętach. „Myślę, że ten tydzień także nie będzie łatwy…”.

Święta, święta i po świętach… Wielu z nas chciałoby powiedzieć to samo o koronawirusie, jednak na ten dzień przyjdzie nam jeszcze poczekać. Choć niższa liczba zakażeń w ostatnich dniach może na pierwszy rzut oka dawać nadzieję na „lepsze jutro”, wiceminister zdrowia stwierdził, że nie ma co przywiązywać się do takich wyników dziennych i należy zaczekać na raporty ze środy-piątku, które będą zdecydowanie bardziej wiarygodne. To one mają pokazać, w jakim momencie epidemii się znajdujemy.

Mniejsza liczba zakażeń? Niekoniecznie…

Przypomnijmy, że wczoraj ministerstwo zdrowia podało informację o 9 902 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 z poprzedniej doby. Choć jest to niewątpliwie mniej niż jeszcze kilka dni temu, należy liczyć się z tym, że ze względu na okres świąteczny wykonano wówczas blisko trzykrotnie mniej testów (39,3 tys. testów) niż miało to miejsce wcześniej.

Dziś z kolei potwierdzono informację o 8 245 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia COVID-19. Jak podaje ministerstwo zdrowia, z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 zmarło 28 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

sytuacja epidemiologiczna po świętach
Flickr

Duża liczba hospitalizacji w ostatnich dniach „nie napawa optymizmem”

Gościem Programu Pierwszego Radia był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który nie miał dla słuchaczy dobrych wieści. O trudnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju świadczy bowiem duża liczba hospitalizacji w ostatnich dniach. Wystarczy spojrzeć na dzień wczorajszy, do którego na początku rozmowy odniósł się wiceminister.

Wczoraj do szpitali trafiło ponad 800 nowych pacjentów zakażonych koronawirusem. To niestety nie napawa optymizmem, ale to efekt poprzednich bardzo dużych dziennych ilości zachorowań

Sytuacja epidemiologiczna po świętach. „Myślę, że ten tydzień także nie będzie łatwy…”.
Wikimedia Commons

Wiceminister zaznaczył również, aby do dziennej liczby zachorowań z okresu świąt nie przywiązywać większej uwagi.

Okres świąteczny jest dość specyficzny jeśli chodzi o testowanie Polaków, zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach, do tych optymistycznych wyników należy podchodzić z wielką ostrożnością. Za bardzo bym się do tych wyników dziennych z okolicy świąt nie przywiązywał, ale jeżeli by się ten trend utrzymał to oczywiście bardzo by to nas cieszyło

Dopiero dane ze środy, czwartku i piątku pokażą, jaka faktycznie jest sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Niestety wiele wskazuje na to, że będzie to kolejny ciężki tydzień.

Myślę, że ten tydzień także nie będzie łatwy, jeśli popatrzymy na liczbę nowych przyjęć pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

sytuacja epidemiologiczna po świętach
Flickr

Kolejny dawki szczepionek trafiają do Polski

Podczas rozmowy wiceminister zdrowia dodał, że w poniedziałek do Polski dotarło ponad 870 tys. dawek szczepionki koncernu Pfizer. Również w tym tygodniu dotrzeć ma do nas 170 tys. dawek preparatu brytyjsko-szwedzkiej firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która w ostatnim czasie zmieniła nazwę swojego preparatu. Póki co wciąż nie wiadomo, kiedy do Polski dotrze pierwsza dostawa szczepionki koncernu Johnson&Johnson, który wymaga podania jednej, a nie dwóch dawek preparatu.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: www.flickr.com