×

Syrop z młodych pędów sosny – przepis, właściwości i działanie

Sosna – chyba każdy o niej słyszał. Jest popularnym drzewem iglastym i właśnie wiosną nadchodzi moment, kiedy możemy zebrać i wykorzystać młode pędy. Syrop z pędów sosny, przepis i jego działanie poznasz właśnie w tym artykule.

Poznaj zatem przepis na przygotowanie syropu sosnowego i jego cudowne właściwości

Pamiętam jak moja babcia i mama zabierały je i przygotowywały ten smaczny eliksir, który ratował nas zimą.

#1 Syrop z pędów sosny, przepis: Działanie

Młode pędy sosny zawierają olejki eteryczne, witaminę C, sole mineralne, a także flawonoidy. Dlatego też syrop ten działa:

– przeciwzapalnie

– wykrztuśnie

– wspomaga apetyt

– moczopędnie 

– rozgrzewająco

– rozkurczająco

Nic dziwnego, że nasi dziadkowie czy rodzice tak ochoczo zbierali je na wiosnę, by przygotować lekarstwo na zimę. 

Syrop z sosny sprawdza się także w nieżytach górnych dróg oddechowych, czyli pomoże uporać się z chrypką, kaszlem i katarem. 

#2 Syrop z pędów sosny, przepis: Kiedy zbierać?

Pędy sosny zbiera się na wiosnę, a dokładnie początkiem maja, co oznacza, że najlepsza pora na zbiór jest jeszcze przed nami. 

Ogrodnicy radzą natomiast, by nie zbierać wszystkich pędów z jednego drzewa, ponieważ może to skutkować jego osłabieniem.

#3 Syrop z pędów sosny, przepis: 

– pędy sosny

– cukier

– spirytus

Wykonanie jest bardzo proste:

Pędy sosny spryskaj spirytusem i zostaw je na kilka godzin, by puściły cenny sok. Możesz je także pokroić dla lepszego wydobycia nektaru. Po upływie tego czasu, włóż je do czystego słoika warstwami i przesypuj cukrem. Na kilogram pędów niecały kilogram cukru. Do słoika możesz wlać odrobinę spirytusu.

Słoik porządnie zakręć i pozostaw w ciepłym miejscu na miesiąc. Możesz od czasu do czasu odkręcić słoik i całość przemieszać, po czym ponownie należy go porządnie zakręcić. 

Po upływie wyżej podanego czasu, możesz odcedzić syrop i korzystać z niego, gdy zajdzie taka potrzeba.