Kategorie Zdrowie

Niektóre kobiety rodzą tylko chłopców, podczas gdy inne wydają na świat dziewczynki. Nauka wyjaśnia

Zdrowy rozsądek podpowiada, że zawsze jest 50% szans na to, że na świat przyjdzie dziewczynka, i 50% szans na to, że będzie to chłopiec. Jak jednak wytłumaczyć przypadki rodzin, w których rodzi się trzeci, czwarty lub nawet piąty z kolei chłopiec? Jak wytłumaczyć przypadek, kiedy para doczekała się pięciu córek? Czy rodzina, w której od pokoleń rodzą się sami chłopcy, ma szanse na poczęcie dziewczynki? Spójrzmy co na to nauka.

Niektóre kobiety rodzą tylko chłopców, podczas gdy inne wydają na świat dziewczynki. Co na to nauka?

#1 Posiadanie nieodkrytego genu „córki” lub genu „syna”

Naukowcy wciąż nie znaleźli potwierdzenia na to, że w niektórych rodzinach od lat rodzą się sami chłopcy lub same dziewczynki ze względu na uwarunkowania genetyczne. Niewykluczone jednak, że w przyszłości odkryją pewne zależności pomiędzy płcią dzieci, a genetyką.

Instagram

#2 Płeć dziecka zależy od ojca

Niektórzy uważają, że płeć dziecka warunkowana jest przez matkę lub ojca. W rzeczywistości plemniki mają chromosomy obu płci – X dla dziewcząt i Y dla chłopców. Podczas gdy kobieta ma dwa chromosomy X, płeć noworodka zależy od tego, który chromosom otrzyma od ojca.

#3 Zestresowane kobiety częściej rodzą dziewczynki

Badacze odkryli pewne czynniki, które mogą warunkować płeć dziecka. Udowodniono, że kiedy w życiu kobiety pojawia się stres, częściej na świat wydaje ona dziewczynkę.

Niektóre kobiety rodzą tylko chłopców, podczas gdy inne wydają na świat dziewczynki. Nauka wyjaśnia
Pixabay

#4 Regularne spożywanie określonego rodzaju jedzenia może zwiększyć szanse na posiadanie dziewczynki

Udowodniono, że spożywanie niektórych pokarmów zwiększa szanse na poczęcie dziewczynki. Dla przykładu ograniczenie soli i spożywanie dużej ilości produktów mlecznych może zwiększyć szanse na urodzenie córeczki. Z drugiej strony matki, których dieta jest pełna pokarmów bogatych w sód i potas, częściej rodzą chłopców.

syn czy córka
Pixinio

#5 Zwykle, jeśli rodzice mają dzieci tylko jednej płci, to tylko zbieg okoliczności

W przyrodzie równowaga płci ma miejsce od wieków, dzięki czemu gatunek ludzki wciąż istnieje. Przypadki rodzin wielodzietnych, w których na świat przyszły dzieci tej samej płci, są rzadkie. Można to jednak wytłumaczyć statystycznie. Statystycznie istnieje 50% szans, że na świat przyjdzie chłopiec, i 50% szans, że będzie to dziewczynka. W przypadku 3 dzieci prawdopodobieństwo, że będą to sami chłopcy, wynosi 0,5 X 0,5 X 0,5 = 0,125, czyli 12,5%.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com