×

7 symptomów, które świadczą o tym, że cierpisz z powodu zaburzeń rytmu serca

Arytmia polega na zaburzeniach rytmu bicia serca objawiających się jego przyśpieszeniem, zwolnieniem albo nieregularnością. Jeśli na nią cierpisz, może to oznaczać, że Twoje serce bije ponad 100 razy na minutę lub wykonuje mniej niż 60 uderzeń w ciągu 60 sekund.

Fachowo przyśpieszenie rytmu serca nazywane jest tachykardią, a spowolnienie jego bicia bradykardią.

Jak pracuje Twoje serce?

Rytm serca kontrolowany jest przez sygnały elektryczne i regulowany przez naturalny stymulator, czyli węzeł zatokowy. Zwykle impulsy elektryczne poruszają się w określonej kolejności i czasie, dzięki czemu zachowana jest odpowiednia praca serca, tak aby krew przepływała przez Twoje ciało regularnie. Jeśli normalna sekwencja impulsów elektrycznych ulegnie zmianie, może to doprowadzić do powstania arytmii.

Arytmia może być potencjalnie nieszkodliwa, ale w niektórych przypadkach może powodować stany zagrażające życiu. Dlatego ważne jest, aby wykryć problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyną takiego stanu może być zawał mięśnia sercowego, w którym doszło do jego uszkodzenia, wrodzona wada serca, w przypadku której układ przewodnictwa nie został w pełni rozwinięty lub nierównowaga poziomu minerałów, takich jak magnez lub potas we krwi.

Zwykle, jeśli wiadomo, że posiadasz zaburzenia rytmu serca, lekarz monitoruje stan Twojego zdrowia i wdraża leczenie farmakologiczne lub terapię elektrycznością.

Oto 7 symptomów, które świadczą o tym, że cierpisz z powodu zaburzeń rytmu serca:

1. Palpitacje

Palpitacje to uczucie silnej, przyspieszonej i nieprawidłowej akcji serca. Charakteryzuje się odczuwaniem intensywnego kołatania w klatce piersiowej, chwilowej utraty rytmu lub dodatkowych uderzeń serca.

2. Skrócenie oddechu

To nieprzyjemne uczucie, które powoduje trudności w oddychaniu. Głębokość wdechu i szybkość wentylacji może się zmieniać także w normalnych okolicznościach, na przykład, gdy znajdujesz się na dużej wysokości lub wykonujesz ćwiczenia, ale to zwykle nie powoduje dyskomfortu. Jeśli masz krótki oddech, nie wystarczy, że będziesz oddychać szybciej, gdyż nadal będziesz odczuwać jakby brakowało Ci powietrza.

3. Ból w klatce piersiowej

W tym przypadku ból w klatce piersiowej może być tępy lub ostry. Niektórzy opisują go nawet jako uczucie kompresji lub ściskania.

4. Zawroty głowy

Poczucie otumanienia i towarzyszące temu zawroty głowy mogą wskazywać na arytmię. Wynika to z obniżenia ciśnienia krwi i osłabionego jej przepływu.

5. Zmęczenie

Uczucie zmęczenia spowodowanego osłabionym krążeniem krwi może być kolejną oznaką arytmii.

6. Omdlenia

Omdlenie jest terminem medycznym używanym w przypadku chwilowej utraty przytomności. Dzieje się tak, gdy dojdzie do zaburzenia rytmu serca, spowodowanego spadkiem przepływu krwi oraz ciśnienia, a mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

7. Niepokój

Niepokój jest kolejnym objawem, który może wskazywać na arytmię. Związany jest on z odczuwalnym kołataniem serca.

Niepokój, zawroty głowy, osłabienie, omdlenia, krótki oddech i ból w klatce piersiowej powinny być uważane za poważne symptomy, wymagające uwagi lekarskiej. Postaw sobie także za cel wizytę u lekarza, jeśli posiadasz w swojej rodzinie przypadki arytmii lub chorób związanych z układem krążenia.