Kategorie NowotworyZdrowie

Dziś Światowy Dzień Raka Trzustki. Wczesna diagnoza choroby może uratować Ci życie!

Dziś, 19 listopada 2020 roku, obchodzimy Światowy Dzień Raka Trzustki. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć kilka istotnych informacji na temat tego wyjątkowo niebezpiecznego nowotworu.

Dlaczego rak trzustki jest tak niebezpieczny? Jak ważna jest wczesna diagnoza choroby? Jakie są jej najczęstsze objawy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu…

W Światowy Dzień Raka Trzustki o potrzebie wczesnej diagnozy | www.wroclaw.pl

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia spośród częstych nowotworów złośliwych

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia spośród częstych nowotworów złośliwych. Dzieje się tak, ponieważ nowotwór ten trudno diagnozować i niełatwo leczyć. Na jego usunięcie mają szansę tylko Ci, u których zmiany nowotworowe zostaną odpowiednio szybko wykryte – szacuje się, że na chwilę obecną jest to około 10-20 procent pacjentów. Przeżywalność wynosi najczęściej 12-18 miesięcy. To m.in. dlatego ponad 95 organizacji z 35 krajów apeluje o zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów nowotworu trzustki.

Trzustka nie jest narządem łatwo dostępnym do badania. Jednocześnie objawy raka trzustki zwykle ujawniają się w momencie znacznego zaawansowania choroby, kiedy trudno jest mówić o możliwości łatwej operacji. Na raka trzustki zwykle nie chorują osoby młode, często mamy do czynienia z licznymi chorobami towarzyszącymi. To w całości powoduje, iż operacyjne usunięcia raka trzustki jest możliwe tylko u małej części chorych – mówi prof. Lucjan Wyrwicz

Rak trzustki leczenie - YouTube

Istnieje bardzo duża potrzeba wczesnego rozpoznania nowotworu trzustki

Wczesne zdiagnozowanie raka trzustki może być kluczowe w walce o życie osoby chorej. Problem polega na tym, że nie ma testu wykrywającego nowotwór na wczesnym etapie choroby, a pierwsze objawy choroby często są bagatelizowane.

Kilka wstrząsających statystyk

Każdego dnia ponad 1 257 osób na świecie jest diagnozowanych na raka trzustki, a szacuje się, że 1 184 umrze z powodu tej choroby. Do 2025 roku może zachorować nawet 557 688 osób na świecie. W samej Unii Europejskiej w tym roku zachoruje blisko 94 897, a przeżyje ok. 8% z nich. Rak trzustki charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem przeżycia i wynosi w różnych krajach od 8% do 14%. W Polsce dziennie diagnozę raka trzustki słyszy 10 osób, a 5-letnie przeżycia wynoszą poniżej 10%. Niestety wykrywamy tego raka zbyt późno, dlatego też szanse na wyleczenie są tak małe – podkreśla Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska, członkini World Pancreatic Cancer Day Committee

Instagram

Objawy raka trzustki

Jak już zostało wspomniane, czynniki ryzyka i objawy bardzo często nie są kojarzone z nowotworem trzustki, a tym samym są przypisywane do innych, dużo mniej poważnych schorzeń. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Jakie objawy powinny zapalać w naszej głowie co najmniej żółtą lampkę i skłonić nas do badania?

Do najczęstszych czynników nowotworu trzustki zaliczamy:

 • świeżo rozpoznaną cukrzycę typu 2, którą może być czynnikiem ryzyka zachorowania na raka trzustki,
 • palenie,
 • nadwagę,
 • otyłość,
 • historię raka trzustki w rodzinie,
 • przewlekłe zapalenie trzustki

Do najczęstszych objawów nowotworu trzustki zaliczamy:

 • niewyjaśniony spadek masy ciała,
 • żółtaczkę objawiającą się pożółkłą skórą i żółtawymi białkami oczu,
 • przewlekły ból brzucha,
 • ból w środkowej części pleców,
 • zmiany w wyglądzie stolca
Instagram

Pandemia COVID-19 a diagnoza raka trzustki

Nie da się ukryć, że pandemia COVID-19 wywróciła nasze życie do góry nogami. Obecna sytuacja nie zachęca pacjentów do wizyt u lekarzy, którzy nierzadko są poza zasięgiem. Musimy jednak pamiętać, że takie choroby, jak rak trzustki nie czekają, a każdy kolejny tydzień czy nawet dzień jest na wagę życia. Nie możesz więc bać się pójść do lekarza, w przypadku gdy powyższe objawy nie są Ci obce.

Co warto wiedzieć? Do onkologa można się zgłosić bez skierowania? W przypadku podejrzenia raka trzustki lekarz rodzinny może wystawić „zieloną kartę”, która przyspieszy diagnostykę schorzenia.

Apelujemy o rozwagę i nieodwlekanie wizyt. Wiele z nich może odbyć się online. Kiedy potrzebna będzie diagnostyka, przy zachowaniu reżimu sanitarnego powinniśmy się poddawać badaniom. W raku trzustki chodzi o natychmiastowe działanie – argumentuje Iga Rawicka

Na raka trzustki zmarła m.in. aktorka Ania Przybylska w wieku zaledwie niespełna 36. lat.