×

Suchy szampon nie jest tak wspaniały, jak Ci się wydaje. On rujnuje Twoje włosy!

Od chwili wejścia na rynek, suchy szampon był absolutnym wybawieniem dla wielu zabieganych kobiet. Ten genialny wynalazek uratował nam głowy w wielu awaryjnych sytuacjach, ale czy jego działanie jest tak cudowne jak nam się wydaje?

Jeśli postanowisz wyszukać w internecie hasło „suchy szampon, a wypadanie włosów”, to tak jak mi, pojawi Ci się cała lista artykułów poświęconych badaniom, czy ten magiczny środek jest rzeczywiście szkodliwy dla naszych włosów.

Nie potrzeba fantazyjnych badań, aby potwierdzić coś, czego wiele kobiet już doświadczyło. Sonia Batra, dermatolog z Los Angeles przedstawia działanie suchego szamponu na nasze włosy:

Suchy szampon osadza swoje substancje nie tylko na włosach, ale również na mieszkach włosowych. Nagromadzenie substancji może powodować zapalenia i osłabić mieszki włosowe oraz powodować przerzedzanie się włosów. Produkty te mogą również powodować sklejanie się włosów. W ten sposób podczas czesania nie wypadnie jedynie jeden włos, ale dwa lub trzy z nim złączone.

Kiedy używasz suchego szamponu po treningu, nie usuwasz zgromadzonego sebum ani potu. Po prostu ukrywasz je w lepkim bałaganie. To tak, jakbyś włożyła lepkie i mokre ręce do mąki. Takie działanie zatyka ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu sebum nie ma się jak wydostać.

Aby utrzymać wszystkie włosy na swoim miejscu, nie używaj suchego szamponu ponad trzy razy w tygodniu i zawsze wybieraj naturalne produkty.

To nie wszystkie negatywne strony tego produktu. Suchy szampon redukuje blask Twoich kosmyków. Skrobia czy talk używany w suchych szamponach może maskuje nadmiar sebum, ale przy okazji pozbawia włosy ich naturalnego blasku. Wydają się one wyglądać na niezdrowe, zmęczone i zniszczone. Jeśli masz wyjątkowo suche włosy, stosowanie tego kosmetyku lepiej zostaw na wyjątkowo awaryjne sytuacje.

Kolejnym aspektem, który dyskwalifikuje suchy szampon jest fakt, iż nasila on objawy łupieżu. Jeśli masz tendencję do łuszczenia się naskórka głowy to częste używanie suchego szamponu sprawi, że będzie jeszcze gorzej.

Dodatkowo alarmujące jest, iż wiele suchych szamponów zawiera glin. Ten pierwiastek jest notorycznie stosowany również w dezodorantach. Jest skuteczny jako antyperspirant, ale jest w wielu środowiskach naukowych uważany jest za rakotwórczy. Jeśli twoje kosmetyki zawierają ten niebezpieczny związek, najlepiej szybko się ich pozbądź.

Może Cię zainteresować