×

5 najczęstszych przyczyn suchości pochwy, która może zniszczyć Twoje pożycie i powodować ból

Suchość pochwy to nic innego, jak zbyt małe nawilżenie pochwy i sromu, gdy tkanki nie produkują dość dużo śluzu. Niekiedy te objawy są spowodowane zmniejszoną ilością estrogenów w kobiecym ciele, a to związane jest z wiekiem.

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Według badań, szacuje się, że ta przewlekła i postępująca dolegliwość dotyka do 50% -60% kobiet po menopauzie. Należy jednak pamiętać, że nie tylko dojrzałe kobiety cierpią z powodu tej dolegliwości.

Jakie są objawy suchości pochwy?

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Kobiety z tym stanem mogą mieć różne objawy, które mogą obejmować ból pochwy i sromu, zewnętrzne i wewnętrzne podrażnienie i swędzenie oraz bolesne stosunki seksualne. Suchość pochwy jest głównie spowodowana obniżonym poziomem estrogenów.

Czynniki, które mogą prowadzić suchość pochwy:

1. Zmiany hormonalne

<a href=instagram.com">

instagram.com

Zmniejszenie poziomu estrogenów w trakcie menopauzy, po porodzie lub podczas karmienia piersią jest jedną z najczęstszych przyczyn suchości pochwy, ponieważ wydzielanie śluzu jest zależne od tego hormonu. Estrogen należy do grypy hormonów steroidowych, wspomagających utrzymanie układu rozrodczego w zdrowiu. Kiedy poziom estrogenu maleje, prowadzi to do spadku elastyczności tkanek, wyściółka ścian pochwy staje się cieńsza, co powoduje, że jest on bardziej podatna na infekcje.

2. Problemy seksualne

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Niewystarczające pobudzenie seksualne może również prowadzić do zwiększenia suchości pochwy. Ze względu na niskie libido lub zupełny brak współżycia, produkcja wydzieliny jest zbyt mała, aby utrzymać pochwę w zdrowiu. Z tego powodu warto uprawiać seks w każdym wielu, jeśli mamy do tego okazję.

3. Alergeny i chemikalia

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Do wnętrza pochwy mogą dostawać się mydła, detergenty, czy też perfumy oraz różne alergeny. Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na działanie tych substancji, co będzie prowadzić do zaburzeń w produkcji śluzu oraz nasilenia objawów suchości pochwy.

4. Stres i rozdrażnienie

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Stres i lęki mogą powodować mniejsze zainteresowanie seksem, co może prowadzić do suchości pochwy.

5. Leki

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Niektóre alergie i leki na zimno zawierają środki zmniejszające przekrwienie, które mogą zmniejszyć wilgoć w wielu częściach ciała, w tym pochwy. Leki przeciw estrogenom mogą powodować suchość w pochwie.

Leczenie suchości pochwy

Istnieje wiele kuracji na suchość pochwy, takich jak: terapia zastępcza hormonalna, żele, lubrykanty, kremy estrogenowe i inne preparaty miejscowe.

Alternatywne rozwiązania

Spożywanie bogatej w soję i produkty sojowe diety pomoże złagodzić objawy suchości pochwy, ponieważ naśladują one działanie estrogenu. Warto również jeść nasiona lnu i żywność bogatą w witaminę E, czyli orzechy, morele i zielone warzywa. Dzięki temu stan Twojej pochwy może w naturalny sposób ulec poprawie.