×

4 najgroźniejsze toksyny dla mózgu. Czego się wystrzegać, by zachować go w dobrej kondycji?

Dobrze funkcjonujący układ nerwowy to podstawa naszego zdrowia. Trudno to przyznać, ale z powodu otaczających nas zewsząd sztucznych substancji chemicznych, perspektywa zachowania go w dobrej kondycji jest mało realna. Warto jednak także wiedzieć, że istnieją proste sposoby, aby tych zagrożeń uniknąć. Na co w takim razie uważać?

Oto 4 najgroźniejsze toksyny dla mózgu:

1. Fluorki

Podjęcie decyzji o dodaniu fluoru do wody pitnej w systemach publicznych w celu zwalczania próchnicy zębów jest chyba najbardziej podstępnym i powszechnym czynnikiem mającym negatywny wpływ na ludzi i ich mózgi.

Testy wyraźnie pokazują, że fluor jest związany z obniżonym poziomem IQ. Inne badania dowodzą, że w przypadku kontaktu z fluorkami obserwowane są kłopoty z uczeniem się oraz zapamiętywaniem. Fluor potrafi także uszkodzić mózgu płodu. Usuwanie fluorku z wody jest możliwe dzięki zainstalowaniu dobrej jakości filtra do wody.

2. Metale ciężkie

Metale ciężkie to szczególnie groźne toksyny, których nie idzie w łatwy sposób usunąć z organizmu. Te substancje są powszechne w naszych ciałach i mózgach przez stosowane szczepionki, zabiegi stomatologiczne, pestycydy, jedzenie mięsa ryb z niepewnych źródeł.

Szczególnie narażone na negatywne działanie np. rtęcią są małe dzieci, które dopiero rozwijają swoją barierę ochronną krew-mózg. Są one zwykle poddawane intensywnym szczepieniom, z którymi związana jest spora dawka metali ciężkich.

Dr Robert Nash, badający skutki działania metali ciężkich, również sugeruje że toksyczne działanie rtęci może powodować szerokie spektrum chorób związanych z działaniem mózgu, w tym autyzm, chorobę Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i choroby układu nerwowego.

3. Sztuczne słodziki

Obecnie prawie wszyscy dbają o piękną i smukłą sylwetkę, a przez to często sięgamy po nisko-kaloryczne produkty pełne sztucznych słodzików. Niestety ich negatywne oddziaływanie na mózg zostało już dobrze udowodnione.

Niestety, ale sztuczne słodziki są obecne w naprawdę wielu produktach i nie trzeba używać ich bezpośrednio do słodzenia kawy czy herbaty, aby być ich konsumentem. Możemy je bowiem odszukać w napojach gazowanych, jogurtach, gumach do żucia, sosach z paczki, w wodach smakowych i produktach bezcukrowych.

Jednym z bardziej znanych słodzików jest Aspartam, jest kombinacją związków chemicznych: kwasu asparaginowego, metanolu i fenyloalaniny. Eksperci uznają tą kombinację za wyjątkowo toksyczną dla mózgu. Aspartam podczas rozkładu wytwarza związek, który jest czynnikiem mocno sprzyjającym powstawaniu guzów mózgu. Dziewięćdziesiąt różnych objawów zostało udokumentowanych i potwierdzonych w wyniku użycia aspartamu, w tym ataki lęku, niewyraźną mowę, depresję i migreny.

4. Glutaminian sodu

Glutaminian sodu ma postać stężonej soli, którą dodaje się do żywności w celu polepszenia jej smaku. Po raz pierwszy użyto go w jedzeniu dla wojska, aby nadał mu lepszy aromat, ale wkrótce wykorzystywać zaczął go cały przemysł spożywczy.

Dr Blaylock, znany neurochirurg i specjalista od substancji takich jak glutaminian sodu, wykazał, że uszkodzenia mózgu postępują w sposób niemal niezauważalny co usypia czujność jednostek. Jednak po pewnym czasie zniszczenie mogą powodować chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona oraz inne dolegliwości.

Najlepszym sposobem, aby unikać tego typu substancji jest nie jedzenie wysoko przetworzonej żywności, a także zwracanie uwagi czy wśród składników produktów spożywczych nie ma groźnych związków.

Może Cię zainteresować