×

Pocovidowe zmęczenie najczęstszym skutkiem ubocznym po COVID-19. Jest na to sposób

Objawy pocovidowe, tzw. long covid, mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Lekarze ostrzegają, że będą one stanowiły bardzo duże wyzwanie zdrowotne w najbliższych miesiącach. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych przebytej infekcji COVID-19 jest gorsza wydolność organizmu i uczucie ciągłego zmęczenia. Nic więc dziwnego, że eksperci pracują nad preparatami, które będą miały za zadanie wspomóc ozdrowieńców w odzyskaniu formy. I tak oto na horyzoncie pojawiło się 1-MNA.

Obszernej odpowiedzi na temat objawów long covid i ich leczenia w wywiadzie dla portalu poradnikzdrowia.pl udzielił kardiolog, internista, a także twórca i koordynator programu STOP-COVID dr n. med. Michał Chudzik.

Czym jest pocovidowe zmęczenie?

Dr n. med. Michał Chudzik zdradził, że osoby, które mają zakażenie COVID-19 już za sobą, skarżą się na utrzymującą przez dłuższy czas utratę węchu i smaku, uporczywy kaszel czy bóle głowy. Jest jednak jeden objaw, który dotyczy zdecydowanej większości pocovidowych pacjentów i mocno daje się im we znaki. Szacuje, że ok. 70% powracających do zdrowia po infekcji skarży się na utrzymujące zmęczenie, rozległe bóle mięśniowe i osłabienie.

Wszystkie te dolegliwości mogą prowadzić do tzw. zespołu chronicznego zmęczenia, który znacznie zmniejsza wydolność organizmu. Mówiąc obrazowo: nawet młody pacjent po przebyciu infekcji koronawirusowej może odczuwać mocny spadek formy, a czynności, które dotąd nie sprawiały mu wysiłku, np. wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu czy uprawianie sportu nagle staną się dla niego problemem. Pamiętajmy, że infekcja koronawirusowa jest poważną chorobą układu oddechowego, nie można jej traktować jako krótkotrwałej dolegliwości, bo nawet gdy silne objawy ustąpią, te inne, jak wspomniane uczucie ciągłego zmęczenia czy bóle mięśni długo jeszcze będą dawały o sobie znać – zwraca uwagę dr n. med. Michał Chudzik

Pixabay

Pixabay

Jak radzić sobie z pocovidowym zmęczeniem? Niestety, do dziś wciąż nie ma swoistego programu leczenia pacjentów z zespołem po COVID-19, a to dlatego, że zdecydowana większość prac ukierunkowana jest na profilaktykę i leczenie ostrej fazy choroby. Na dzień dzisiejszy jedynie rehabilitacja jest uważana za rozwiązanie, którego celem jest poprawa funkcji oddechowych i tolerancję wysiłku po chorobie.

Jest jednak substancja, która może okazać się pomocna w powrocie do formy sprzed COVID-19 , co potwierdziły badania. Mowa o 1-MNA.

Czym jest i jak działa 1-MNA?

Skala osób odczuwających pocovidowe zmęczenie jest tak dużo, że eksperci postanowili poszukać rozwiązania, które pomogłoby osobom po przebytej chorobie w powrocie do wcześniejszej sprawności. Jednym z takich preparatów jest 1-MNA, czyli czyli 1-metylonikotynamidu. Co to takiego?

1-Metylonikotynamid to endogenna (czyli wytwarzana wewnątrz organizmu) substancja, która powstaje w wyniku metabolizmu kwasu nikotynowego w wątrobie. Ta niezwykła cząsteczka to odkrycie będące efektem kilkunastoletnich prac prowadzonych przez naukowców w wielu ośrodkach badawczych na świecie. Jest substancją fizjologiczną pochodzenia witaminowego, występującą także w źródłach naturalnych (m.in. w znanych ze swoich prozdrowotnych właściwości algach). Powstaje w naszym organizmie w wyniku przemian metabolicznych witaminy B3, zwanej niacyną. Wiedzieliśmy, że niacyna wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących nasz organizm przed atakami bakterii i wirusów oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dlatego też postanowiliśmy zbadać, czy suplementacja 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 – dodaje ekspert

Badanie

Badanie nad wpływem 1-MNA na pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i wciąż odczuwały zmęczenie, dały obiecujące wyniki! Każdy z badanych miał do wykonania 6-minutowy marsz, który miał pozwolić ocenić wydolność organizmów pacjentów. Przebyty w tym czasie dystans był mierzony, po czym u wszystkich badanych przeprowadzono ocenę zmęczenia za pomocą Skali Ciężkości Zmęczenia (FSS). Następnie podzielono badanych na dwie grupy, z czego jedna grupa przyjmowała 1-MNA przez miesiąc, a druga nie. Po miesiącu u wszystkich pacjentów wcześniejsze badania zostały powtórzone. Okazało się, że osoby, które przyjmowały 1-MNA w ciągu 6 minut były w stanie pokonać  średnio o 47 metrów dłuższy dystans, a zmęczenie, jakie odczuwały po wykonaniu zadania, było obiektywnie mniejsze.

Czy to oznacza, że 1-MNA może pomóc osobom, które przeszły COVID-19, w powrocie do wcześniejszej formy? Wiele wskazuje na to, że tak.

1-MNA ma właściwości przeciwzapalne, działa też przeciwzakrzepowo oraz pozytywnie wpływa na metabolizm energetyczny mięśni. Biorąc pod uwagę szeroki zakres działania tej substancji wydaje się więc, że 1-MNA jest dobrym preparatem do leczenia pacjentów z chronicznym zmęczeniem po COVID-19

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować