Kategorie Zdrowie

Stworzyli miniaturowe, bijące „serce” z komórek macierzystych. Na nagraniu widać, jak się kurczy

Świat nauki i medycyny nie przestaje zadziwiać, o czym przekonaliśmy się po raz kolejny. W laboratoriach z komórek macierzystych powstają maleńkie, wielkości sezamu „serca”. Docelowo mają pomóc one w badaniach nad chorobami układu krążenia.

Badacze stworzyli miniaturowe, bijące „serce” z komórek macierzystych

Głównym autorem badania jest Sasha Mendjan z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu.

W celu stworzenia miniaturowego serca, zespół badaczy wystawił komórki macierzyste na działanie cząsteczek biorących udział w rozwoju ludzkiego serca w łonie matki. Kiedy wspomniane cząsteczki połączyły się z receptorami występującymi na komórkach, uruchomiona została przemiana komórek. Finalnie naukowcy otrzymali z komórek macierzystych kilka różnych typów komórek, które występują w sercu. Wystarczył kolejny tydzień, aby komórki uformowały się w strukturę przypominającą jamy serca. O zadziwiającym podobieństwie świadczy m.in. fakt, że ściany struktury zaczęły się rytmicznie kurczyć.

Tylko spójrz na poniższe nagranie:

Organoidy biją jak prawdziwe serce. fot. The Mendjan Lab

Zadanie organoidów

Naukowcy wierzą, że organoidy pomogą we wcześniejszym diagnozowaniu chorób serca u płodów. Sasha Mendjan przyzjane, że najbardziej interesuje go to, co stoi za tym, że serce może zacząć przestać prawidłowo się rozwijać i funkcjonować już we wczesnym etapie ciąży. Mikroskopijne organoidy mogą zarówno rzucić nowe światło na wczesne etapy rozwoju serca, jak i zapewnić wgląd w niektóre choroby serca u osób dorosłych.

Stworzyli miniaturowe, bijące „serce” z komórek macierzystych. Na nagraniu widać, jak się kurczy
Flickr

Komórki macierzyste wiedzą, co robią

Badacze zamrozili część maleńkich serca przy użyciu lodowego, stalowego pręta, który zabił wszystkie komórki, z którymi miał styczność. Następnie organoidy wysłały w te miejsca grupę komórek zwanych fibroblastami. Efekt był niesamowity. Fibroblasty zbudowały nowe rusztowanie na martwych komórkach, w wyniku czego struktura organoidu została w pewnym stopniu odbudowana.

Zespół naukowców planuje dalsze badania, aby zrozumieć początkowe stadia powstawania organoidów. Kolejnym celem jest zmuszenie mikroskopijnych organoidów do dalszego rozwoju, co pozwoliłoby na rozwój serca, ale również innych narządów wewnętrznych poza organizmem człowieka. Niesamowite, prawda?

Źródła: www.focus.pl
Fotografie: The Mendjan Lab, www.flickr.com