×

6 wczesnych objawów, które wysyła ciało chore na stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM)  to przewlekła choroba zapalna, która powoduje uszkodzenie tkanki nerwowej. Polega to na demielinizacji włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, czyli takie, w którym układ immunologiczny chorego zaczyna niszczyć własne komórki i tkanki.

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego pojawiają się między 20. a 40. rokiem życia. stan chorego raz się pogarsza, a raz polepsza, tzw. remisje. Na to schorzenie nie wynaleziono wciąż leku, jednak jego wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia może zminimalizować skutki i hamować rozwój choroby.

Czym objawia się stwardnienie rozsiane ?

Zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi

źródło: canva

źródło: canva

Jest to dość niegroźny objaw przez co często bagatelizowany. Pojawiają się problemy z chodzeniem i koordynacją ruchową. Najczęściej dzieje się to w przypadku szybkiej zmiany pozycji. Chory postrzegany jest jako niezdarny, a tak na prawe przyczyną tego może być SM.

Mrowienie i drętwienie

Początkowo są to delikatne mrowienia i drętwienia rąk, nóg , palców czy twarzy. Z czasem dolegliwość ta się nasila.

Skurcze nóg i sztywność szyi

W początkowym stadium pojawiają się częste skurcze nóg, nawet podczas chodzenia. Innym częstym objawem jest uczucie sztywności mięśni szyi.

Zaburzenia widzenia

źródło: canva

źródło: canva

Ludzie rzadko odbierają pogorszenie wzroku jako objaw choroby. Dlaczego? Ponieważ uważają, że jest to kwestia wieku, albo ciągłej pracy przy komputerze. Jednak problemy z widzeniem mogą okazać się kluczową oznaką w rozpoznaniu stwardnienia rozsianego. Zaburzenie widzenia jest spowodowane zapaleniem nerwu wzrokowego. Objawy tego schorzenia to m.in. Podwójne widzenie, rozmazany obraz, ból podczas patrzenia w górę czy zaburzenia widzenia zielonego i czerwonego koloru.

Przewlekłe zmęczenie

Kiedy dochodzi do uszkodzenia nerwów przesyłanie bodźców jest zaburzone. Może to powodować chroniczne zmęczenie. Występuje szczególnie w okresie popołudniowym i towarzyszy mu senność oraz bolesność mięśni. Jeżeli miewasz podobne problemy nawet po dobrze przespanej nocy, powinieneś zastanowić się nad wizytą u lekarza.

Problemy z oddawanie moczu

źródło: canva

źródło: canva

Badania wskazują, że około 80 % osób cierpiących na SM ma problemy z pęcherzem moczowym. Do najczęstszych dolegliwości należą:
– zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
– wstawanie w nocy do toalety,
– parcie na pęcherz,
– uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Czasami pojawiają się również problemy z jelitami np. biegunki lub zaparcia.

Zmiany poznawcze i emocjonalne

U chorych może dojść do zaburzenia funkcji pracy mózgu, gdyż układ nerwowy nie działa prawidłowo. Najczęściej pojawiają się trudności z zapamiętywanie, skupieniem czy spowolnieniem reakcji i przetwarzania informacji. Ponadto mogą wystąpić zmiany emocjonalne tj. depresja i stany lękowe.

Jeżeli podejrzewasz u siebie stwardnienie rozsiane, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie czekaj szybsza diagnoza to szybsze leczenie i zminimalizowaniem skutków choroby.

Źródła: www.medonet.pl

Może Cię zainteresować