×

Stwardnienie rozsiane – Objawy, które powinny niepokoić

Ciągłe uczucie zmęczenia, zaburzenia równowagi, koncentracji, utrata czucia w kończynach, drętwienie, skurcze mięśni – to tylko niektóre z objawów, które powinny wzbudzić niepokój. Mogą one wskazywać na naprawdę poważnie schorzenie, jakim jest stwardnienie rozsiane. Objawy choroby ulegają pogłębieniu, a im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej można rozpocząć pracę nad poprawą komfortu życia chorego…

Stwardnienie rozsiane – czym jest?

Sclerosis multiplet, czyli stwardnienie rozsiane to choroba atakująca układ nerwowy człowieka. Uszkadza ona jego struktury, co w konsekwencji doprowadza do stopniowego, znacznego jego upośledzenia. Na ten moment medycyna nie zna jeszcze lekarstwa, które mogłoby wyleczyć SM. Pacjenci zmagający się ze stwardnieniem rozsianym leczeni są objawowo, co pozwala na wydłużenie okresu sprawności i poprawę komfortu życia chorego.

pixabay.com

pixabay.com

Ze statystyk wynika, że w Polsce z SM zmagać może się około 40 tys. osób. Choroba rozwija się bez ograniczeń wiekowych. Dotyka zarówno ludzi bardzo młodych, jak i tych starszych. Diagnoza SM stawiana jest najczęściej u osób między 15. i 45. rokiem życia. Co ciekawe, stwardnienie rozsiane częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Choroba może mieć dwojaki przebieg. Objawy stwardnienia rozsianego mogą występować rzutowo – powodując nagłe, znaczne pogorszenia stanu zdrowia przeplatane okresami remisji choroby – albo stopniowo, sukcesywnie niszcząc układ nerwowy chorego.

Stwardnienie rozsiane objawy

Stwardnienie rozsiane jako schorzenie niszczące układ nerwowy pacjenta, daje wiele zróżnicowanych objawów neurologicznych. Pojawiają się one jako efekt nieprawidłowego działania układu odpornościowego. Zamiast chronić organizm przed zagrożeniem w postaci różnego rodzaju infekcji, jego komórki zwracają się przeciwko niemu. Tego typu autoagresja układu immunologicznego w przypadku SM doprowadza np. demielinizacja, astro gliozy, remielinizacji, niszczenia aksonów komórek nerwowych.

Objawy stwardnienia rozsianego

Uszkodzenia układu nerwowego tego typu dają szereg charakterystycznych objawów:
– problemy z czuciem;
– problemy z utrzymaniem równowagi i prawidłowym chodzeniem, zawroty głowy;
– ból;
– niekontrolowane skurcze mięśni, napięcie, drżenie;
– problemy z pamięcią, koncentracją, utrzymaniem uwagi ;
– zaburzenia widzenia pojawiające się po jednej stronie;
– ciągłe, utrzymujące się bez przerwy dłuższy czas uczucie zmęczenia;
– problemy z wypróżnianiem;
– pojawienie się objawu Lhermitte’a (intensywne mrowienie pojawiające się na plecach po przyciągnięciu głowy do klatki piersiowej).

Stwardnienie rozsiane objawy początkowe

Stwardnienie rozsiane jako choroba mogąca przebiegać na dwa różne sposoby i dająca szereg zróżnicowanych objawów nie zawsze daje się ją szybko zdiagnozować. Istnieje jednak grupa symptomów, które występują jako pierwsze częściej niż inne. Jeśli nie zostaną zlekceważone, mogą przyśpieszyć wykrycie stwardnienia rozsianego.

pixabay.com

pixabay.com

Początkowe objawy stwardnienia rozsianego

Wśród najczęściej powtarzających się początkowych objawów SM pacjenci wymieniają:
zaburzenia widzenia, które występują np., jako następstwo zmian w nerwie wzrokowym, jego uszkodzenia, zapalenia – mogą pojawiać się z różną intensywnością i częstotliwością, czasem nie ograniczają się jedynie do niewyraźnego, wyblakłego albo podwójnego widzenia, a czasem do całkowitej utraty wzroku;
– skurcze mięśni, drętwienie, bolesne sztywności, zawroty głowy – objawy te nasilają się w czasie, występują przewlekle i na pewno nie powinny być ignorowane, ponieważ najczęściej występują jako pierwsze;
– przewlekłe uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, brak koncentracji, problemy z pamięcią, nagłe zmiany nastojów – jest to grupa objawów, które są ignorowane najczęściej jako następstwo intensywnego, stresującego trybu życia;
– problemy z pęcherzem – parcie na pęcherz, częste oddawanie małych ilości moczu, nietrzymanie moczu (nieświadome i mimowolne).

Przewlekłe występowanie pojedynczych objawów, ich połączenia albo nasilenie powinny stanowić sygnał alarmowy do konsultacji z lekarzem.

Może Cię zainteresować