×

Struktura mózgu kobiety zmienia się po urodzeniu pierwszego dziecka. Co ma na to wpływ?

Ciąża przynosi ogromne zmiany w ciele matki, pozostawiając za sobą trwałe ślady, takie jak rozstępy, zmiany w budowie ciała i inne. Organizm kobiety jest wystawiony na próbę, gdy nosi pod sercem nowe życie.

Należy liczyć się z tym, że pomimo najszczerszych chęci i ogromnego samozaparcia nie wróci się do stanu sprzed ciąży. Tutaj niektóre z pań mogą się oburzyć i stwierdzić, że im się to przecież udało i wyglądają zupełnie tak, jak przed narodzinami dziecka.

Należy mieć jednak świadomość, że intensywne ćwiczenia i utrata masy ciała mogą sprawić, że ciało z zewnątrz wygląda tak jak przedtem, ale organy wewnętrzne, takie jak macica, nie wrócą już do poprzedniej formy.

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie wykazały, że również mózg zmienia się znacznie w okresie ciąży i pozostaje w takim stanie przez co najmniej 2 lata.

Badanie obejmowało 25 matek, które urodziły swoje pierwsze dziecko oraz ich 19-stu partnerów, a także grupę kontrolną składającą się z 20 kobiet, które nigdy nie były w ciąży oraz ich 17 partnerów. Podczas pięcioletnich badań członkowie eksperymentu byli stale monitorowani. Wszyscy uczestnicy przeszli badanie MRI, zanim kobiety z grupy kontrolnej poczęły dziecko, a także po jego urodzeniu.

Wyniki wykazały wyraźną różnicę w mózgach świeżo upieczonych mam. Wystąpiła znaczna utrata objętości istoty szarej w środkowej i tylnej korze mózgu, a także w jej płacie skroniowym.

Lobes of the brain NL.svg
wikipedia.org

Te części mózgu są odpowiedzialne za kontakty społeczne, inteligencję emocjonalną oraz empatię. Chociaż sformułowanie „utrata objętości kory mózgowej” brzmi źle, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Współautor badania, Elseline Hoekzema mówi, że utrata objętości istoty szarej nie musi przekładać się na utratę sprawności mózgu. Czasem mniej znaczy więcej.

Taki proces może być postrzegany jako sygnał ostrzegawczy dla mózgu, aby dostroić te obszary i ułatwić ich funkcjonowanie oraz przystosowanie się do roli maki. Podobny proces, w trakcie którego ciało i mózg przechodzą zmiany i uwalniają duże ilości hormonów, takich jak estrogen oraz progesteron, zachodzi podczas okresu dojrzewania.

Najprawdopodobniej zmiany, które zachodzą w mózgu kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka to kolejny poziom dojrzewania, potrzebny do prawidłowej opieki nad dzieckiem. Konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań, aby zobaczyć, w jakim stopniu te zmiany mogą się utrwalać.

Naukowcy, korzystając z komputera oraz skali służącej do oceny przywiązania matki do noworodka, stworzyli algorytmy, które mają możliwość rozróżnienia kobiety po porodzie od osoby, która nigdy nie była w ciąży, skalując szarą istotę komórkową.

Chociaż naukowcy nie znają jednoznacznego powodu zmian zachodzących w mózgach matek, uważają, że jest to mechanizm ewolucyjny, pomagający kobietom poradzić sobie z macierzyństwem. Wyniki tego eksperymentu otwierają drogę do dalszych odkryć, które mogą mieć wielkie znaczenie w przyszłości.

Może Cię zainteresować