Stres jednym z czynników zwiększających ryzyko choroby Alzheimera. Badania dają do myślenia
Naukowcy z całego świata wciąż prowadzą badania na temat choroby Alzheimera, jej przyczyn, które wciąż nie są do końca znane, i rozwoju. Tym razem światło dzienne ujrzały badania naukowców z australijskiego Uniwersytetu Curtin w Kent. Badacze zauważyli, że przewlekły stres może być jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Stres oddziałuje na mózg i układ odpornościowy, co może prowadzić do zakłóceń pewnych procesów i degeneracji komórek nerwowych. Choć te informacje mogą niepokoić, badacze uspokajają – mają też dobre wieści.
Choroba Alzheimera
Zanim przejdziemy do badań, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest choroba Alzheimera? Choroba Alzheimera należy do grupy postępujących chorób demencyjnych (najczęstsza postać demencji), która stopniowo niszczy funkcjonowanie mózgu. Rozwija się powoli, zazwyczaj w ciągu wielu lat. Schorzenie może wpływać na problemy z pamięcią i rozpoznaniem osób bliskich, umiejętność komunikacji, zdolności poznawcze, podejmowanie decyzji i wykonywanie codziennych czynności. Postępująca degradacja obszarów kory mózgowej coraz bardziej ogranicza zdolność osoby chorej do samodzielnego funkcjonowania, aż w końcu prowadzi do śmierci.
Stres czynnikiem rozwoju choroby Alzheimera
Badania już wcześniej wykazały, że na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera, w mózgu dochodzi do pewnych zmian. Zmian, które wraz z upływem czasu mogą narastać i potęgować wymienione wyżej objawy schorzenia.
Naukowcy z Uniwersytetu Curtin w Kent w Australii przeprowadzili badanie, którego współautorem był dr David Groth, profesor nadzwyczajny na Curtin University. Badacze zauważyli, że jednym z czynników rozwoju choroby może być przewlekły stres, który negatywnie wpływa na wiele procesów biologicznych, w tym również mózg. Okazuje się, że stres może zakłócać procesy życiowe, a przede wszystkim zwiększać ryzyko neurodegradacji komórek. Za tym, że stres może być ściśle powiązany z chorobą Alzheimera, przemawia również fakt, że u osób chorych bardzo często występuje rozregulowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercze i podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Na koniec dobra wiadomość. Wysoki poziom stresu można obniżyć, na co powinni poświęcić więcej uwagi osoby, które mają problemy z poziomem kortyzolu. Obniżając poziom stres zmniejszamy tym samym jeden z czynników ryzyka choroby Alzheimera. Jak więc obniżyć poziom stresu? Świetnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, oddechowe, relaks, odpowiednio zbilansowana dieta i dobry sen.